Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 20.02.2015

Program Inteligentny Rozwój: nie wszystkie działania będą wymagały współpracy naukowej

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska zaaprobowała wszystkie pozostałe programy wydatkowania funduszy unijnych na lata 2014-20, w tym najważniejszy program dla przedsiębiorców - Inteligentny Rozwój. Na jakich zasadach można się starać o środki na ten cel, mówi w Polskim Radiu 24 Marcin Mańkowski, menadżer w dziale doradztwa podatkowego KPMG.
Do firm trafią z jednej strony środki z Programu Inteligentny rozwój  ok. 20 mld euro, ale też dojdzie do nich 40 proc. środków z programów regionalnych, zarządzanych przez urzędy marszałkowskie. Tych będzie 30 mld euroDo firm trafią z jednej strony środki z Programu Inteligentny rozwój – ok. 20 mld euro, ale też dojdzie do nich 40 proc. środków z programów regionalnych, zarządzanych przez urzędy marszałkowskie. Tych będzie 30 mld euroGlow Images/East News
Posłuchaj
  • W ramach programu Inteligentny Rozwój przedsiębiorcy będą mogli się ubiegać o wsparcie na badania i rozwój w swoich firmach.Na co konkretnie można uzyskać pieniądze, o tym m.in. mówi w Polskim Radiu 24 Marcin Mańkowski, menadżer z KPMG./Karolina Mózgowiec /Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA/.
Czytaj także

W ramach tego programu, przedsiębiorcy będą mogli się ubiegać o wsparcie na badania i rozwój w swoich firmach.

Można się ubiegać o wsparcie na ulepszenie lub tworzenie nowych produktów

Jak tłumaczy  Marcin Mańkowski, badania to bardzo pojemne pojęcie, tymczasem w tym przypadku chodzi o wszelkie prace związane z ulepszeniem produktu, technologii, które posiadają przedsiębiorstwa, lub tworzeniem nowych produktów.

I jak dopowiada, chodzi nawet o niezbyt skomplikowane ulepszenia, które mogą poprawić konkurencyjność przedsiębiorstwa.

Nie wszystkie programy będą wymagały współpracy z naukowcami

Ekspert pytany, czy konieczna jest współpraca z instytutem badawczym czy naukowym odpowiada, że zależy to od konkretnego programu wsparcia.

Są takie, którymi zarządza Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i one opracowały zasady tej współpracy. –Część programów będzie wymagała współpracy z instytucjami badawczymi, ale będą też i takie działania do przedsiębiorców, które jej nie będą wymagały – mówi ekspert.

Projekty na wczesnym etapie dofinansowane są w większym stopniu

Jak jednocześnie dodaje, im projekt jest na wcześniejszym etapie badań czy opracowań, dofinansowanie jest większe. Natomiast, w przypadku gdy mamy do czynienia z łatwiejszymi pracami i są one już bliżej rynku, czyli dotyczą opracowania konkretnego rozwiązania, ten podstawowy poziom dofinansowania wynosi 25 procent i podlega zwiększeniom w zależności od wielkości przedsiębiorstwa.

Zasady dofinansowania innowacji

W obszarze Innowacji nie można mówić o dofinansowaniu przedmiotów lub rzeczy znanych już na rynku. Nie oznacza to jednak, jak dopowiada, że innowacją nie może być coś, czego wcześniej nie było.

Jak mówi, często innowacją jest coś, co nie jest używane na świecie dłużej niż trzy lata lub stopień rozpowszechnienia nie przekracza 15 procent.

Na pewno inwestycje w nowe technologie mieszczą się w definicji dotyczącej innowacyjności.

Uwaga na nowości

Jak jednak zastrzega ekspert, przedsiębiorcy muszą rozróżnić nowość dla swojej firmy, a nowość na rynku. – Nie wszystko co jest nowe dla przedsiębiorstwa, jest innowacyjne i nowe na rynku – mówi Marcin Mańkowski.

Fundusze na poprawienie efektywności energetycznej

Będą też pieniądze na projekty związane z energetyką i ochroną środowiska. Według eksperta, najbardziej interesujące dla przedsiębiorców programy będą skierowane na szeroko rozumianą efektywność energetyczną. Czyli działania powodujące zmniejszanie energii czy surowców używanych w procesach produkcyjnych.

Wsparcie uzyskają przedsięwzięcia służące uzyskaniu energii czy ciepła z odnawialnych źródeł energii.

Uwaga: więcej środków własnych w projektach

Jak mówi ekspert, zmienia się sposób finansowania – więcej trzeba będzie zaangażować środków własnych, i dotyczy to przede wszystkim pomocy regionalnej, skierowanej na inwestycje. Zmieniają się tu też zasady transferowania środków.

Ekspert przypomniał, że zaakceptowanie przez KE programów, nie oznacza, że opracowano już wszystkie szczegóły przyznawania środków. Teraz czeka nas proces ich uszczegółowiania.

Stąd firmy powinny już teraz przyjrzeć się programom, aby zobaczyć, czy mogą liczyć na konkretne wsparcie.

Kolejnym krokiem powinno być zapoznanie się ze szczegółowymi programami, gdy te zostaną opracowane. To od nich zależeć będzie wielkość funduszy przeznaczonych na wsparcie.

Trzeba pamiętać, że do firm trafią z jednej strony środki z Programu Inteligentny rozwój – ok. 20 mld euro, ale też dojdzie do nich 40 proc. środków z programów regionalnych, zarządzanych przez urzędy marszałkowskie. Tych będzie 30 mld euro.

Karolina Mózgowiec, jk

/