Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 15.10.2015

PROW 2014–2020: wsparcie grup i organizacji producentów

W porównaniu z krajami starej Unii, w Polsce ciągle zbyt mało jest grup i organizacji producentów rolnych. Sytuacja pod tym względem poprawia się jednak, w dużej mierze dzięki wsparciu finansowemu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Posłuchaj
  • O pomocy finansowej z UE dla grup w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki ( Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Pomoc jaką otrzymali rolnicy przyczyniła się do tego, że Polska weszła do grona największych producentów i eksporterów żywności w Europie.

182,5 mln euro dla grup

W latach 2007-2013 na wsparcie powstających grup producentów przeznaczono w PROW 182,5 mln euro. Dotychczas z dofinansowania skorzystało 1367 grup. Wypłacono im kwotę prawie 750 mln złotych - wyjaśnia Paweł Żuk, zastępca dyrektora departamentu działań społecznych i środowiskowych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Najwięcej grup powstało w sektorach: zbóż, rzepaku drobiu, trzody chlewnej i produkcji mleka. Jednak największe sukcesy były udziałem grup producentów owoców i warzyw. Korzystały one ze środków odrębnego Europejskiego Funduszu Rolnego Gwarancji. Wspierano powstawanie i funkcjonowanie tak zwanych wstępnie uznanych grup z sektora owoców i warzyw. Pomoc otrzymało 314 takich podmiotów w łącznej kwocie 7 mld 396 milionów złotych.

- W dużej mierze właśnie dzięki temu staliśmy się na świecie potęgą w dziedzinie eksportu owoców , szczególnie jabłek - podkreśla Paweł Żuk z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dużo pieniędzy z UE

Warto zatem kontynuować dobrą passę korzystając z unijnej pomocy. I choć na przykład nowo powstające grupy wyspecjalizowane w owocach i warzywach nie mogą już liczyć na taką dużą jak wcześniej hojność Brukseli , to dofinansowanie przewidziane w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 -2020, będzie miało dla grup i organizacji producentów istotne znaczenie.

Wsparcie będą mogły otrzymać nowe grupy i organizacje producentów rolnych działające w różnych sektorach , które zostaną uznane na podstawie planu biznesowego. Jest to zgodne z przepisami Unii Europejskiej, mówiącymi o tym , że muszą to być podmioty, które prowadzą działalność przynajmniej od pięciu lat i realizujące plan biznesowy, umożliwiający ich rozwój. Na pomoc mogą liczyć grupy o statusie małych i średnich przedsiębiorstw, a więc zatrudniające nie więcej niż 250 osób, o przychodach nie większych niż 50 milionów euro rocznie lub wykazujące się sumą bilansową nie większą niż 43 miliony euro. Na preferencje mogą liczyć na przykład te grupy ,które w ramach biznesplanu będą realizowały przedsięwzięcia innowacyjne lub związane z ochroną środowiska, a także te zlokalizowane w powiatach o największym rozdrobnieniu agrarnym.

Ile pieniędzy można dostać?

Wsparcie będzie ryczałtowe, liczone od wysokości uzyskiwanych przychodów ze sprzedaży produktów swoich członków: Wyniesie ono: 10% od przychodów w pierwszym roku działalności grupy , 8% w drugim roku działalności, 6% w trzecim , 5% w czwartym i 4% od przychodów w ostatnim roku realizacji planu biznesowego. Maksymalnie grupa lub organizacja producentów będzie mogła otrzymać roczną pomoc   w wysokości 100 tysięcy euro.

W sumie na wsparcie dla grup i organizacji producentów sektora rolnego w nowym okresie programowania , przewidziano   402 miliony euro. Planowane jest też udzielenie wyodrębnionej pomocy uznanym   organizacjom producentów z sektora owoców i warzyw , realizującym   programy operacyjne.

Dariusz Kwiatkowski

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Materiał opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Audycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.