Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 23.03.2016

Ostrowice: najbardziej zadłużona gmina w Polsce musi oddać 3 mln zł z UE

Ostrowice, najbardziej zadłużona gmina w Polsce musi oddać dotację z Unii Europejskiej, którą otrzymała w 2010 roku na rozbudowę sieci kanalizacyjnej.
Posłuchaj
  • Gabriela Wiatr, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego: Ostrowice muszą zwrócić blisko 3 miliony złotych (IAR)
  • Gabriela Wiatr, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego: gmina nie może całkiem upaść (IAR)
Czytaj także

Samorząd gminy wyłonił wykonawcę zadania niezgodnie z prawem, nie przeprowadzając przetargu, a wysyłając zapytania ofertowe do firm.

Gabriela Wiatr, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, powiedziała, że zgodnie z prawomocnym wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego Ostrowice muszą zwrócić blisko 3 miliony złotych.

Jak wyjaśnia, inwestycja została wykonana w całości, jednak wartość inwestycji była na tyle duża, że tryb zastosowany przez gminę naruszył znacząco procedury ustalone w ustawie o zamówieniach publicznych.

Blisko 35 milionów złotych długu

Obecnie władze województwa skierowały wniosek do urzędu skarbowego w Drawsku Pomorskim o wszczęcie postępowania egzekucyjnego - dodaje Wiatr.

Liczące 2,5 tysiąca mieszkańców Ostrowice mają blisko 35 milionów złotych długu. Ich roczny budżet szacowany jest na 11 milionów złotych. Tylko w parabankach gmina zadłużyła się na kwotę 28 milionów złotych.

Zarząd komisaryczny w gminie

Decyzją premier Beaty Szydło w Ostrowicach ma być wprowadzony zarząd komisaryczny. Wójt gminy zaskarżył tę decyzję w Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Zadłużona gmina ma w przyszłości zostać skonsolidowana z gminami ościennymi: Drawskiem Pomorskim oraz Złocieńcem.

Trzy zachodniopomorskie prokuratory prowadzą obecnie śledztwa w sprawie sześciu zadłużonych gmin: Ostrowic, Rewala, Bielic, Brojców, Przybiernowa oraz Białogardu. Stosunek ich zadłużenia do planowanych dochodów wynosi powyżej 60 procent, co uniemożliwia spłatę zaciągniętych w parabankach finansowych zobowiązań.

IAR, awi