Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 01.06.2016

Ustawa stoczniowa w Brukseli. Plan dla rzek w konsultacjach

Rząd przekonuje Brukselę do ustawy stoczniowej - informuje Resort Gospodarki Morskiej. Ministerstwo kończy też konsultacje międzyresortowe dotyczące programu użeglownienia polskich rzek. Finansowanie ma pochodzić z różnych źródeł, w tym także ze środków europejskich.

Według zapewnień Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Marka Gróbarczyka, program przywrócenia żeglowności na polskich rzekach trafi jutro pod obrady komitetu stałego rady ministrów. Szef resortu liczy, że w przyszłym tygodniu planem zajmie się rząd. Wcześniej szef resortu przedstawiał ten program na tak zwanym komitecie rozwoju, działającym przy rządzie. Według nieoficjalnych informacji IAR koszty tego planu oraz możliwości jego realizacji wzbudziły wątpliwości części resortów, ale minister Gróbarczyk zapewnia, że pomysł przywrócenia żeglowności na Odrze i Wiśle spotkał się z pozytywnym odbiorem.

Ustawa okrętowa jest obecnie uzgadniana z Komisją Europejską

Wątpliwości Brukseli budzi wybór sposobu opodatkowania, z którego będą mogli skorzystać producenci statków. Stocznie będą mogły wybrać między opodatkowaniem dochodów i przychodów. Ministerstwo liczy, że ustawę uda się przyjąć przed wakacjami parlamentarnymi.

Cześć finansowania z funduszy UE

Programy stoczniowy i rzeczny to dwa sztandarowe pomysły resortu utworzonego po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych. Według szacunków użeglownienie Odry i Wisły może pochłonąć w najbliższych latach nawet 60 miliardów złotych. Finansowanie ma pochodzić z różnych źródeł, w tym także ze środków europejskich. Ustawa aktywizująca stocznie jest mniej kosztowna. Wprowadza ona ułatwienia dla producentów statków.

IAR, abo