Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Martin Ruszkiewicz 13.03.2015

Studio S-13 - radość, emocje i szybkość przekazu

Legendarne "Studio S-13" w tym roku obchodzi swoje 45-lecie, czyli połowę czasu istnienia Polskiego Radia. Jak zmieniało się na przestrzeni lat?
Galeria Posłuchaj
  • Studio S-13 - radość, emocje i szybkość przekazu (Kronika sportowa/Jedynka)
  • Studio S-13 - relacje z ostatniej kolejki piłkarskiej Ekstraklasy 2013/14, cz. 1 (PR1)
  • Studio S-13 - relacje z ostatniej kolejki piłkarskiej Ekstraklasy 2013/14, cz. 2 (PR1)
Czytaj także

Obchody 90. rocznicy istnienia Polskiego Radia >>>

Nazwa pochodzi od numeru studia radiowego w Warszawie, a pierwsze S-13 miało miejsce 6 września 1970 roku. To była transmisja z tylko dwóch stadionów. Następna audycja - z 16 września tego samego roku - obejmowała już cztery mecze, których gospodarzami były: Legia Warszawa, Górnik Zabrze, ŁKS Łódź i Ruch Chorzów.

Pomysłodawcą S-13 był Bogdan Tuszyński, który będąc na urlopie w Jugosławii usłyszał we włoskim radiu audycję Domenica Sport, a w niej relacje z kilku meczów włoskiej Serie A i przeniósł to na polski grunt.

"Halo, tu Studio S-13, mówi Bogdan Tuszyński, witam państwa serdecznie w imieniu redakcji audycji sportowej Polskiego Radia. Dziś przygotowaliśmy dla państwa prawdziwą piłkarską ucztę" - tak zazwyczaj zaczynała się legendarna audycja.

Studio S-13 to jednak nie tylko piłka nożna. W 1971 roku transmitowano tam jednocześnie mistrzostwa Polski w tenisie, a także bokserskie mistrzostwa Europy.

Obecnie relacje i materiały reporterskie z meczów piłkarskiej ekstraklasy prezentowane są w programie Kronika sportowa. Studio S-13 nadawane jest jednak w przypadku rozgrywania całej kolejki ligowej w ciągu jednego dnia i o tej samej godzinie.

mr