Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Grażyna Raszkowska 24.11.2015

Bank musi być przyjazny i tani w obsłudze

Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie do niedawna największy, a obecnie jeden z największych banków spółdzielczych został bankrutem. To pierwsza od lat upadłość instytucji bankowej w Polsce.
Posłuchaj
  • Wybierając bank przede wszystkim patrzymy na koszty rachunku – podkreśla Paweł Majtkowski, analityk finansowy. (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Ale upadłość banku nie oznacza, że nasz sektor bankowy jest niestabilny – podkreślają eksperci. Dziś na rynku działa kilkadziesiąt banków i są one w dobrej sytuacji finansowej. Z bankowości korzysta też coraz więcej Polaków.

Warto wiedzieć, czym się kierować wybierając bank, w którym będziemy mieli swoje konto osobiste.

Sprawdź koszt obsługi rachunku

Wybierając bank przede wszystkim patrzymy na koszty rachunku – podkreśla Paweł Majtkowski, analityk finansowy

– To wydaje się takie bardzo oczywiste i jak przeprowadzane są badania, to większość Polaków mówi o tym, że zwraca uwagę na koszty, ale jak przyglądam się temu, ile często płacimy za konto, to okazuje się, że wiele osób jest przyzwyczajonych do tego banku, z którego korzysta i nie analizuje na bieżąco tego, ile ich kosztuje rachunek bankowy. Wiele osób płaci za swoje konto nawet więcej niż 10 zł co miesiąc, co jest wysoką kwotą i na pewno powinno skłaniać takie osoby do tego, by poszukać sobie nowego banku. Jest wiele, gdzie można większość usług bankowych mieć za darmo, albo prawie za darmo – podpowiada ekspert.

Bo chodzi tu nie tylko o to, by rachunek był darmowy. Zawsze patrzmy też na te dodatkowe opłaty – dodaje Michał Kryński z bankier.pl

– Dodatkowe opłaty np. za nieużywanie karty, sprawdźmy, ile transakcji musimy faktycznie wykonać, aby rachunek był faktycznie bezpłatny, jak wyglądają koszty przelewów, czyli podstawowe, niewielkie zazwyczaj kwoty, które jak zbierzemy miesiąc do miesiąca, to w skali roku może być nawet kilkaset złotych. Oczywiście liczy się także wygoda – mówi ekspert.

Wygoda jest ważna 

Sprawdźmy, czy nasz bank korzysta z zewnętrznych sieci bankomatów.

Czy udostępnia je bezpłatnie, jeśli nie, to sprawdźmy czy bankomaty tego konkretnego banku mamy w pobliżu pracy, szkoły czy domu byśmy nie musieli jeździć na drugi koniec miasta po gotówkę.

 Przy wyborze banku coraz ważniejsza staje się właśnie wygoda, którą niesie ze sobą przede wszystkim  bankowość elektroniczna.
– Młodzi ludzie zdecydowanie zwracają uwagę na koszty i stronę elektroniczną, czyli na możliwość dostępu do banku kanałami zdalnymi, czyli aplikacje mobilne i dostęp przez Internet – dodaje Paweł Majtkowski.   
 
A bankowość elektroniczna stale się rozwija i banki prześcigają się w ofertach dla mobilnych klientów i warto im się dokładniej przyjrzeć – wyjaśnia Kryński.
– Większość banków udostępnia tzw. wersje demo bankowości internetowej i można po prostu przetestować, czy odpowiada nam konkretny interfejs. Warto pamiętać też o tym, że coraz częściej, kiedy dokonujemy operacji bankowych za pomocą telefonów komórkowych sprawdźmy, jak wygląda aplikacja mobilna, czy dany bank ma taką aplikację czy ona umożliwia większość operacji: sprawdzanie salda, ale i możliwość dokonywania przelewów czy spłacania karty kredytowej przez telefon – mówi..

 Co ważne, osoby prowadzące własny biznes także powinny szukać dla siebie w banku udogodnień.

Warto pamiętać o tym, że jeśli prowadzimy firmę i jednocześnie mamy rachunek osobisty, to zobaczmy, czy możemy te rachunki powiązać, bo to także może znacząco ułatwić nam życie w prowadzeniu działalności gospodarczej, jeśli musimy dokonywać szybkich przelewów w jedną albo w druga stronę.

Justyna Golonko, gra