Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 16.03.2015

Polska armia szkoli cywilów. Czy jest się czego bać?

Od 1 marca mężczyźni, którzy chcą przejść podstawowe szkolenie wojskowe, mogą zgłaszać się do wojskowych komend uzupełnień.
Do przeszkolenia do wojskowej służby przygotowawczej mogą się zgłaszać chętni w wieku od 18 do 50 lat, w przypadku osób, które służyły w wojsku - do 60 latDo przeszkolenia do wojskowej służby przygotowawczej mogą się zgłaszać chętni w wieku od 18 do 50 lat, w przypadku osób, które służyły w wojsku - do 60 latPAP/Marcin Bielecki
Posłuchaj
  • Polska armia będzie szkolić cywilów (Popołudnie z Jedynką)
Czytaj także

W kwietniu 2014 roku  Sejm znowelizował ustawę o powszechnym obowiązku obrony, zmiana dotyczyła m. in. ćwiczeń rezerwy. Natomiast 11 lutego 2015 roku Rada Ministrów wydała rozporządzenie do tej ustawy. Umożliwia ono odbycie dobrowolnych szkoleń cywilom, którzy nie są żołnierzami rezerwy. Dodatkowo wprowadza obowiązek ćwiczeń wojskowych przez osoby przeniesione do rezerwy bez przeszkolenia wojskowego.

Oznacza to, że od 1 marca każdy mężczyzna podlegający powszechnemu obowiązkowi obrony może zgłaszać się do właściwej Wojskowej Komendy Uzupełnień w celu odbycia szkolenia wojskowego. Taką samą deklarację mogą składać również kobiety. Do przeszkolenia do wojskowej służby przygotowawczej mogą się zgłaszać chętni w wieku od 18 do 50 lat, w przypadku osób, które służyły w wojsku - do 60 lat.

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadził: Przemysław Szubartowicz

Goście: płk. Tomasz Szulejko - Sztab Generalny WP, płk. Tomasz Kośmider - Akademia Obrony Narodowej, Mariusz Cielma - Dziennik Zbrojny

Data emisji: 16.03.2015

Godz. emisji: 16.27

tj