Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 20.04.2016

Czy gimnazja powinny zostać zlikwidowane?

Sprawdzianem z języka obcego zakończył się w środę egzamin gimnazjalny. Czy był to ostatni taki test?
Posłuchaj
  • Czy gimnazja powinny zostać zlikwidowane? (Debata Jedynki)
Czytaj także

Rząd PiS od początku zapowiadał likwidację gimnazjów, ale co w zamian? Powrót do 8-letniej podstawówki i 4-letniego liceum, czy zupełnie coś innego? W Ministerstwie Edukacji Narodowej wciąż trwają prace nad ostatecznym kształtem systemu szkolnego.

Pedagog prof. Krzysztof Konarzewski przypomniał, że jednym z celów wprowadzenia gimnazjów było wydłużenie obowiązkowego kształcenia o jeden rok.

- To okazało się bardzo korzystne. Wystarczyło dodatnie jednego roku, by kwalifikacje młodych Polaków zasadniczo wzrosły w zakresie rozumienia tekstu, matematyki i przyrody - wskazał.

- Wprowadzenie gimnazjów spowodowało ujawnienie grzechów polskiej szkoły. Ta lista grzechów jest długa i nie dotyczy tylko gimnazjów - powiedział rektor Pedagogium Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie prof. Marek Konopczyński.

Pedagog dr Jacek Strzemieczny zwrócił uwagę, że z likwidacją gimnazjów łączą się olbrzymie koszty, nie tylko finansowe. - Dlatego generalnie lepiej jest reformować ewolucyjnie. Doskonalić system, który już jest - podkreślił.

Goście radiowej Jedynki zdradzili w audycji, jakie oni by wprowadzili zmiany w systemie oświaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: prof. Krzysztof Konarzewski (pedagog, wykładowca akademicki, koordynator projektów edukacyjnych), prof. Marek Konopczyński (rektor Pedagogium Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie), dr Jacek Strzemieczny (pedagog, działacz społeczny, współtwórca, dyrektor i prezes zarządu Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej)

Data emisji: 20.04.2016

Godzina emisji: 17.23

kk/bch