Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 02.02.2018

Co roku na raka umiera miasto wielkości Legnicy

Co roku nowotwory są przyczyną śmierci ok. stu tysięcy Polaków. Najwyższa Izba Kontroli przygotowała raport dotyczący walki z nowotworami. Według raportu, "każdego roku Polska z powodu nowotworów traci miasto wielkości Legnicy".

Polska mimo stałego wzrostu wydatków na onkologię ma jedne z najgorszych wskaźników, jeśli chodzi o wyniki leczenia raka. W Polsce leczy się raka znacznie mniej skutecznie niż w innych krajach UE. Choć liczba zachorowań na nowotwory złośliwe jest w Polsce niższa niż w Europie, to umieralność - dużo wyższa. A już za siedem lat, jak wynika z dokumentu, to nowotwory będą główną przyczyną zgonów w naszym kraju.

W leczeniu nowotworów Polska musi gonić większość państw UE. Jak alarmuje NIK, sytuacja może się jeszcze pogorszyć. Tymczasem placówki zajmujące się leczeniem raka są rozproszone, a ośrodków specjalizujących się w leczeniu określonych typów nowotworów jest zbyt mało. Niewystarczające są też zasoby kadrowe lekarzy i sprzętu do radioterapii, który w dodatku coraz bardziej się starzeje. Z raportu wynika, że w naszym kraju na 100 tys. mieszkańców przypada 2,3 lekarzy onkologów i zaledwie "pół" onkologa dziecięcego.

Z raportu wynika też, że Polak chorujący na raka mają ograniczony dostęp do nowoczesnych technologii oraz terapii. Eksperci zwracają uwagę, że ponad połowa nowoczesnych leków onkologicznych zarejestrowanych w Europie, nie jest w ogóle refundowana w Polsce.

W Polsce najniebezpieczniejszy jest rak płuc i jelita grubego. Wśród kobiet najwięcej zgonów wywołuje nowotwór piersi i szyjki macicy, a wśród mężczyzn: rak płuc i prostaty. W niedzielę 4 lutego już po raz 18. w będzie obchodzony Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Co zrobić, by sytuacja się poprawiła? Posłuchaj nagrania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Goście: prof. Jan Walewski (dyrektor Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie) i dr Janusz Meder (prezes Polskiej Unii Onkologii)

Data emisji: 2.02.2018

Godzina emisji: 17.29

ag