Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 05.02.2018

Czy służby specjalne uczestniczyły w reprywatyzacji?

Warszawska reprywatyzacja i szczegóły ujawnione podczas prac Komisji Reprywatyzacyjnej rodzą pytania, jak to możliwe, że przez tyle lat proceder wyłudzania mienia nie spotkał się z reakcją.

Być może sprawa sięga korzeniami do II wojny światowej. Katarzyna Warszawska przypomina, że podczas wojny polskie podziemie tworzyło dla Żydów fałszywe dokumenty z polsko brzmiącymi nazwiskami. - Prawdopodobnie listy z tymi nazwiskami dostały się w ręce służb i służby wykorzystały te listy, ale posłużyły się oryginalnymi, a nie okupacyjnymi nazwiskami - mówi. Precyzuje, że ma na myśli Wojskowe Służby Informacyjne, które działały w porozumieniu ze służbami innych państw. Taki przypadek jest opisany m.in. w raporcie z likwidacji WSI.

Zdaniem Mariusza Zielkego służby cały czas mają wpływ na gospodarkę. - Często tak naprawdę one decydują o tym, jak przebiega proces gospodarczy, a nie oficjalni decydenci, którzy są pod konkretnymi decyzjami podpisani - twierdzi dziennikarz.

Adam Zieliński z Kukiz’15 podkreśla, że podczas prac Komisji Reprywatyzacyjnej stwierdzono działalność służb podczas reprywatyzacji mienia. - Najlepszym dowodem jest udział pana pułkownika SKW, szefa działu prawnego w prywatyzacji. (…) Był kuratorem na 130-latka - ujawnia prawnik.

Kto personalnie najbardziej wzbogacił się na reprywatyzacji? Jaki do dziś funkcjonuje model przekazywania mienia w prywatne ręce? Kiedy zapisy w projekcie ustawy nieoczekiwanie zmieniały się na mniej korzystne? Posłuchaj nagrania całej "Debaty".

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Witold Gadowski

Goście: Katarzyna Warszawska (pseudonim), Adam Zieliński (członek Komisji Reprywatyzacyjnej Ruch Kukiz’15), Mariusz Zielke (polski dziennikarz śledczy i gospodarczy, pisarz)

Data emisji: 5.02.2018

Godzina emisji: 17.26

ag/abi