Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 21.03.2018

Jak podwyższyć świadczenia emerytalne?

Marzec to dla emerytów ważny miesiąc, gdyż w marcu są waloryzowane emerytury. W tym roku ta waloryzacja była bardzo korzystna, choć pewnie nie dla wszystkich satysfakcjonująca. O doli emerytów w "Srebrnej debacie Jedynki".

Elżbieta Ostrowska ze związku emerytów uważa, że emerytom w Polsce żyje się trudno. - To jest kwestia wysokości świadczeń emerytalnych, które nie zaspokajają często elementarnych i podstawowych potrzeb osób starszych - mówi. Przytacza dane, z których wynika, że średnia emerytura brutto to ok. 2 tysięcy złotych, więc na rękę ok. 1400 złotych. - Dwie trzecie emerytów ma świadczenia niższe niż ta średnia i dostaje 800-900 złotych - zwraca uwagę. Więc ludzie zadają pytania: jak żyć. Związek jest za tym, żeby waloryzacja była ściślej powiązana ze wzrostem płac. A może rozważyć zniesienie opodatkowania świadczeń?

Paweł Wojciechowski z ZUS wyjaśnia, że zwiększenie wysokości świadczeń nie zależy od ZUS. O podwyżkach decydują politycy. Podkreśla, że zasada dotycząca systemu świadczeń powinna być taka sama dla wszystkich. Więc nie jest możliwe przyznanie zwiększonego świadczenia np. osobom samotnym. - Waloryzacja emerytur ma chronić świadczenia przed utratą wartości z uwagi na inflację - przypomina.

Grzegorz Baczewski jest zdania, że zamiast rozważać ewentualne zniesienie opodatkowania emerytur należy rozważyć inne rozwiązania. - Najlepszym byłoby powiązanie kwoty wolnej od podatku z realnym kosztem utrzymania - mówi ekspert. Wskazuje, że kwota wolna w Polsce jest bardzo niska.

A jakie będą świadczenia za kilka, czy kilkanaście lat? Czy pomysł Pracowniczych Planów Kapitałowych jest rozwiązaniem problemu niskich emerytur? Posłuchaj nagrania całej debaty. Następna "Srebrna debata Jedynki" 11 kwietnia.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Anna Grabowska

Goście: dr Elżbieta Ostrowska (prezes Ogólnopolskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów), dr Paweł Wojciechowski (główny ekonomista ZUS), dr Grzegorz Baczewski (członek Rady Nadzorczej ZUS i ekspert Konfederacji Lewiatan)

Data emisji: 21.03.2018

Godzina emisji: 17.26

ag