Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Karolina Bobryk 08.08.2018

Mieszkanie czy dodatek emerytalny? Jak nie dać się oszukać?

W Polsce dużo mówi się o problemach systemu emerytalnego, a niewiele o tym w jaki sposób zapewnić odpowiednie wsparcie dla osób w podeszłym wieku. Okazuje się, że jest ono nieocenione w przypadku podpisywania przez seniorów umów o sprzedaż mieszkania w zamian za dożywotni dodatek emerytalny. Na jakie pułapki narażone są osoby starsze, zainteresowane takim rozwiązaniem?
Posłuchaj
  • Mieszkanie czy dodatek emerytalny? Jak nie dać się oszukać? (Debata Jedynki)
Czytaj także

- Jeśli mówimy o rencie dożywotniej i umowie, która chroni seniora w stu procentach, dając mu prawo dożywotniego użytkowania nieruchomości lub prawo do wypłaty rent, to wszystko jest w porządku. Senior musi być zabezpieczony bez względu na sytuację firmy i jest to możliwe, poprzez uzależnienie tego zabezpieczenia od nieruchomości - mówi Katarzyna Brzeska-Miksa, prezes zarządu Funduszu Hipotecznego Familia.

Okazuje się, że im więcej ofert dostępnych dla ludzi starszych w zakresie wsparcia budżetu emeryta dostępnych na rynku, tym większy wybór należy do seniorów. Warto jednak być ostrożnym, by nie paść ofiarą oszustów. - Bardzo ważna jest edukacja, informacja i dotarcie do ludzi starszych z przekazem, który wzbudzi zaufanie. Na naszych wykładach pojawiają się specjaliści, którzy tłumaczą i wyjaśniają wszelkie wątpliwości. Decyzja, dotycząca podpisania umowy należy do seniorów - przekonuje Wiesława Borczyk, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów III wieku.

Jak przekonuje Marzena Rudnicka prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej, zawsze warto zasięgnąć porady prawnej. - Na rynku są fundusze hipoteczne, które rzeczywiście wypłacają te dodatki, działając w sposób uczciwy. To jest umowa dożywotnia. W momencie jej podpisu u notariusza, senior traci prawo do mieszkania. Jeśli trafi na nieuczciwą firmę, może stracić wszystko. Prawnicy z pewnością będą w stanie odróżnić uczciwe firmy od tych, które oszukują klientów.

Przez ostatnie 10 lat zawarto w Polsce ponad 75 tys. umów sprzedaży mieszkania w zamian za świadczenie renty emerytalnej.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Anna Grabowska

Gość: Wiesława Borczyk (Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów III wieku), Marzena Rudnicka (Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej), Katarzyna Brzeska-Miksa (Fundusz Hipoteczny Familia)

Data emisji: 8.08.2018

Godzina emisji: 17.30

kb