Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
testy dziennikarskie 2019 25.04.2019

Gazoport w Świnoujściu. Co dalej z rosyjskim Gazpromem?

Umowa na dofinansowanie rozbudowy gazoportu została podpisana. Dzięki terminalowi gazowemu Polska stanie się bardziej suwerenna pod kątem gospodarki energetycznej. Jak będą wyglądały stosunki polsko - rosyjskie? 

Maciej Małecki z PiS przekonuje, że dzięki terminalowi gazowemu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu i dzięki połączeniu "Baltic Pipe", czyli gazociągowi, który połączy polskie wybrzeże ze złożami gazu na Morzu Północnym w Norwegii, Polska będzie mogła kupować gaz od kogo będzie chciała i to ona będzie mogła stawiać warunki w transakcjach. - Do tej pory byliśmy zdani na łaskę rosyjskiego Gazpromu, a Rosja bez skrupułów używa surowców energetycznych do wywierania politycznego wpływu na swoich sąsiadów. (…) Jednym z fundamentów Prawa i Sprawiedliwości jest zapewnienie Polsce całkowitej niezależności od rosyjskiego gazu. - mówi Maciej Małecki, poseł PiS.

Zdaniem Zdzisława Gwalika z PO, rząd poprzedniej kadencji nie miał na uwadze uzależnienia Polski od Rosji oraz uważa, że konsekwencją zbyt drogiego gazu jest umowa podpisana w 2006 roku, kiedy rząd PiS zawierał taką umowę z Gazpromem. - W październiku 2006 roku została zaakceptowana umowa przez ówczesnego ministra skarbu, który ręcznie uczynił adnotację na dokumencie, że nie miał czasu na analizę umowy z Gazpromem - mówi poseł. 

Andrzej Maciejewski z Kukiz'15 zwraca uwagę na retorykę i na to jakie jest patrzenie na bezpieczeństwo energetyczne na gruncie partii rządzących. - Mówię o braku konsekwencji i braku spójnego bezpieczeństwa energetycznego ostatnich 30 lat. (...) Jeżeli nie stworzymy drużyny biało-czerwonej, która będzie pilnować interesów państwa polskiego i bezpieczeństwa energetycznego to będziemy oderwani - dodaje. 

Natomiast Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta RP mówi, że cała polityka UE musi opierać się na pozyskiwaniu energii ze źródeł gazowych i pochwala pomysł rozbudowy gazoportu w Świnoujściu. - Nie widzę powodu, żeby polscy przedsiębiorcy i obywatele płacili więcej niż obywatele UE - mówi Paweł Sałek. 

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty. 

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Antoni Trzmiel 

Goście: Andrzej Maciejewski (Kukiz'15), Maciej Małecki (PiS), Zdzisław Gawlik (PO), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta RP)

Data emisji: 25.04.2019

Godzina emisji: 18.05

ans/ag