Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Czyżewski 14.06.2019

"Kontynuacja", "przełom" czy efekt "ciągu wydarzeń"? Eksperci oceniają stosunki polsko-amerykańskie

- Mamy kontynuację tego przełomu, który nastąpił wtedy, kiedy był szczyt NATO w Warszawie - mówił w radiowej Jedynce o wizycie prezydenta w USA Jan Parys, były minister obrony. - Cieszę się, że mamy do czynienia z dłuższą kontynuacją i konsensusem w polskiej polityce zagranicznej - stwierdził były szef PISM Marcin Zaborowski. - Teraz w zasadzie mamy sytuację, która jest wynikiem ciągu wydarzeń rozpoczętej od inwazji rosyjskiej na Ukrainę - zaznaczył Przemysław Żurawski vel Grajewski. 
Posłuchaj
  • Eksperci komentowali obecny stan relacji Polski ze Stanami Zjednoczonymi (Debata Jedynki)
Czytaj także

W środę w Białym Domu prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych - Andrzej Duda i Donald Trump - podpisali porozumienie na mocy którego do Polski ma trafić tysiąc dodatkowych żołnierzy USA. Polska zakupi również 32 najnowocześniejsze myśliwce F-35 od amerykańskich firm. 

Były ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych Ryszard Schnepf skomentował wizytę mówiąc, że rosyjskie samoloty Su-55 są lepsze i o połowę tańsze od myśliwców F-35. Schnepf mówił, że informację wziął z portalu Sputnik, który jest częścią kremlowskiej machiny propagandowej w Europie. Dziś wycofał się ze swoich słów.

Jan Parys zaznaczył, że w 2016 roku doszło do przełomu w relacjach Polski i USA.  - Pan ambasador Schnepf zabrał głos w kwestiach, które nie leżą w jego specjalności, bo chyba nie zna się na lotnictwie. Cytując Sputnika sam sobie wystawił świadectwo, swojej wiarygodności (…) Jeśli chodzi o główny temat to mamy kontynuację tego przełomu, który nastąpił wtedy, kiedy był szczyt NATO w Warszawie. Gdy po raz pierwszy zdecydowano, że mają być u nas żołnierze zachodni, żołnierze NATO, żołnierze amerykańscy - stwierdził były minister obrony.

Marcin Zaborowski stwierdził, że obecne stosunki z USA są efektem dłuższego procesu. - Mi się wydaje, że jeśli chodzi o stosunki polsko-amerykańskie i stosunki transatlantyckie to my mamy tę kontynuację znacznie dłuższą. Ten szczyt, który się odbył w Warszawie w 2016 roku nie wziął się z niczego. Był przygotowywany przez poprzednią administrację i te główne decyzje, które zostały podjęte w Warszawie, tak naprawdę były przygotowane przez poprzednią administrację. Cieszę się, że mamy do czynienia z dłuższą kontynuacją i konsensusem w polskiej polityce zagranicznej - zaznaczył były szef PISM.

- Teraz w zasadzie mamy sytuację, która jest wynikiem ciągu wydarzeń rozpoczętej od inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Tego skutkiem był mini-szczyt wschodniej flanki NATO na którym powstała bukaresztańska dziewiątka, która zgłosiła postulat wzmocnienia wschodniej flanki NATO - przypomniał Przemysław Żurawski vel Grajewski.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Goście: Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (Uniwersytet Łódzki), Jan Parys (były minister obrony narodowej), Marcin Zaborowski (były szef Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 14.06.2019

Godzina emisji: 18.05

dcz/K.A