Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 21.11.2017

Uśmiech można usłyszeć

Osoby głuche i niedowidzące doskonale słyszą, kiedy ktoś się do nich uśmiecha. Czy komunikacja z osobami niepełnosprawnymi musi być utrudniona?
Posłuchaj
  • Sposoby komunikacji z osobami niewidomymi lub głuchymi (Życia rysy/Jedynka)
Czytaj także

Często ludzie, którzy nie mają kontaktu z osobami głuchymi lub głuchoniewidomymi, boją się podejść, zagadać, bo nie wiedzą jak to zrobić. - Jeżeli chcemy nawiązać kontakt z osobą, która porozumiewa się innymi metodami komunikacji, a nie językiem mówionym, którego używamy na co dzień, czyli na przykład językiem miganym czy dotykowym, to jest to możliwe, choć trudniejsze, bo wymaga od nas pewnego przełamania barier i nauki tych metod - mówi Agnieszka Majnusz, instruktor alternatywnych metod komunikacji.

Przekonuje, że liczy się chęć i otwartość, a przede wszystkim wola poznania drugiego człowieka. - Nawet, jeżeli ktoś nie zna języka migowego, to jeśli chce, porozumie się z osobą głuchoniemą za pomocą gestów - wyjaśnia. Mogą z tego wyjść kalambury, ale nie należy się tym zrażać.

Instruktorka mówi, jak w praktyce jest realizowany ustawowy wymóg, że w każdym urzędzie osoba głuchoniema będzie się mogła porozumieć. Posłuchaj całej rozmowy, z której można się dowiedzieć przede wszystkim o sposobach komunikacji z osobami głuchymi i niewidomymi.

***

Tytuł audycji: Życia rysy w paśmie Twarzą w twarz

Prowadzi: Agata Puścikowska

Gość: Agnieszka Majnusz (instruktor alternatywnych metod komunikacji, tłumacz języka migowego i przewodnik osób głucho niewidomych)

Data emisji: 20.11.2017

Godzina emisji: 20.15

ag/mg