Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 03.02.2018

Światowy Dzień Walki z Rakiem. "Na pewno nie jest dobrze"

- Panie często wolą przyjść z zaawansowanym nowotworem niż wtedy, kiedy to jest w stu procentach uleczalna choroba - powiedział w "Sygnałach dnia" onkolog dr Tomasz Olesiński. W niedzielę, 4 lutego, obchodzimy XVIII Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Ukazał się raport Najwyższej Izby Kontroli, który zawiera między innymi takie sformułowanie: Państwo Polskie jest odpowiedzialne za wiele śmierci z powodu nowotworów. Chorujemy rzadko, ale umieramy często. Skuteczność leczenia onkologicznego w Polsce jest gorsza niż w większości pozostałych krajów Unii Europejskiej. Nie działa profilaktyka, diagnostyka, leczenie, edukacja szkolna. Czy rzeczywiście jest aż tak źle?

- Na pewno nie jest dobrze. Pierwszy krok kilka lat temu został wykonany w kierunku skutecznego leczenia raka, mianowicie poprawiliśmy warunki diagnostyki, ale niestety na samej diagnostyce nie można zatrzymać leczenia. Na pewno pacjenci mają dużo łatwiejszy dostęp do tego pierwszego etapu, tzn. szybkiego rozpoznania. Z leczeniem jest już znacznie gorzej. Również zachorowalność wzrasta. Pamiętajmy, że są to choroby wieku podeszłego, a my jesteśmy społeczeństwem starzejącym się - powiedział dr Tomasz Olesiński.

Światowy Dzień Walki z Rakiem to okazja, by pójść do wskazanych placówek służby zdrowia, gdzie można się przebadać. Czy Polacy z tego korzystają?

- Niestety nie i trudno mi powiedzieć dlaczego. Wysyłane imienne zaproszenia na cytologię i mammografię spotykają się z bardzo niewielkim odzewem społecznym. Środki na to przeznaczone są dostateczne. Panie często wolą przyjść z zaawansowanym nowotworem niż wtedy, kiedy to jest w stu procentach uleczalna choroba - przyznał lekarz.

Święto zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. W ramach tzw. białej soboty, 3 lutego, wszystkie chętne osoby będą mogły skorzystać z bogatej oferty bezpłatnych porad, konsultacji i badań onkologicznych świadczonych w placówkach onkologicznych i hematoonkologicznych na terenie całej Polski. Na bezpłatne badania i konsultacje należy zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości z numerem PESEL.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: dr Tomasz Olesiński (chirurg, onkolog, Centrum Onkologii w Warszawie Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie)

Data emisji: 03.02.2018

Godzina emisji: 8.40

ag/abi/kk