Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 30.04.2015

Amerykańska policja: rasistowska czy brutalna?

Kilka tysięcy osób protestowało w Baltimore, Nowym Jorku i innych miastach USA przeciwko brutalności policji. Demonstranci domagali się sprawiedliwości dla winnych śmierci Freddiego Graya. Afroamerykanin zmarł po zatrzymaniu przez policję. Relację z protestów w amerykańskich miastach zdawał Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie.
Patrol policji w wyposażeniu bojowym podczas zamieszek ulicznych po śmierci Freddiego Graya w BaltimorePatrol policji w wyposażeniu bojowym podczas zamieszek ulicznych po śmierci Freddiego Gray'a w BaltimorePAP/EPA/JOHN TAGGART
Posłuchaj
  • 30.04.15 Marek Wałkuski: „Wśród czarnych Amerykanów panuje powszechne przekonanie, że zachowania policji są elementem rasizmu i jest to niedokończona sprawa walki o równość i prawa człowieka czarnoskórej społeczności amerykańskiej (…)”.

– Na początku tygodnia mieliśmy gwałtowne zamieszki: rabowanie sklepów, wojny z policją, podpalenia budynków i samochodów. Był to bardzo niebezpieczny i chaotyczny czas. Demonstranci byli nie do pohamowania przez zbyt małe oddziały policji. Dlatego skierowano i Gwardię Narodową (2 tys. żołnierzy), i dodatkową policję (ok. 1 tyś. oficerów) – relacjonował Marek Wałkuski.

Dziennikarz uspokajał jednak, że w tej chwili zamieszki już ucichły. Niestety ideologiczny konflikt między Afroamerykanami a białymi członkami społeczności amerykańskiej wciąż trwa.

– Spór między częścią białych Amerykanów i „czarną Ameryką”  toczy się o to, czy amerykańska policja jest rasistowska czy po prostu brutalna w stosunku do przestępców, którymi częściej są czarnoskórzy Amerykanie – powiedział korespondent.

Reformy na Ukrainie

W Świecie w Powiększeniu była również mowa o zakończonym szczycie Unia Europejska-Ukraina i konferencji na temat postępów ukraińskich reform w Kijowie. Na jakim etapie są relacje UE-Ukraina? O tym w Polskim Radiu 24 mówiła Elżbieta Kaca z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz dr Łukasz Jasina z „Kultury Liberalnej”.

11. rocznica wejścia Polski do UE

Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. W jakim stanie jest dziś Wspólnota? Jakie są największe wyzwania stojące przed nią? O tym w rozmowie z Aleksandrem Fuksiewiczem z Instytutu Spraw Publicznych.

Gospodarzem audycji był Michał Strzałkowski.

Polskie Radio 24/dds

tagi: