Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 26.08.2015

Polityka cyberbezpieczeństwa w Europie

– Cyberprzestrzeń stała się piątym wymiarem. Mimo to do cyberbezpieczeństwa nadal przykłada się za mało uwagi – mówił w Świecie w Powiększeniu Mirosław Maj. Prezes fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń tłumaczył w Polskim Radiu 24, jak działają cyberprzestępcy i jak obecnie z nimi się walczy na poziomie państwowym.
Posłuchaj
  • 26.08.15 Mirosław Maj: „Cyberprzestrzeń stała się piątym wymiarem. Mimo to do cyberbezpieczeństwa nadal przykłada się za mało uwagi (…)”.

– Cyberprzestępczość ma wiele twarzy: począwszy od zainfekowania osobistego komputera wirusem, skończywszy na cyberataku jednego państwa na drugi. Metody, które się stosuje, są jednak bardzo podobne. Często bardzo poważne ataki przeprowadzane są bowiem z wykorzystaniem komputerów pojedynczych użytkowników sieci – tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

Dyrektywa NIS (Network and Information Security) ma na celu zapewnienie wspólnego wysokiego poziomu bezpieczeństwa sieci i informacji w obrębie Unii Europejskiej.

– Dyrektywa NIS to próba zebrania doświadczeń różnych krajów i międzynarodowa zgoda na wspólne działania w ramach cyberbezpieczeństwa. Nie mając tych zasad, opóźniamy działanie najbardziej efektywnych systemów cyberbezpieczeństwa – powiedział w Świecie w Powiększeniu  Mirosław Maj.  

W programie była także mowa o tym, jak wygląda cyberbezpieczeństwo w Europie, a jak w USA i czy w cyberprzestrzeni toczą się już prawdziwe wojny między państwami.

Gościem Polskiego Radia 24 był również Igor Isajew z Redakcji Ukraińskiej Polskiego Radia, który mówił o wizycie prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki w Brukseli oraz  o wyroku wydanym na ukraińskiego dziennikarza z Krymu Oleha Sencowa.

Audycję prowadził Michał Strzałkowski.

Polskie Radio 24/dds/pj

 

tagi: