Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 30.01.2015

Zdradliwy wirus HCV, który ujawnia się po latach

Pierwsze objawy wirusa HCV są podobne do grypy. Potem to mija i chory czuje się bardzo słabo. - Większość zakażonych przechodzi przez załamanie, jak bohater reportażu Jedynki - mówi Barbara Pepke.
Posłuchaj
  • Reportaż "HCV można wyleczyć" Eweliny Karpacz-Oboładze (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
  • Debata po reportażu "HCV można wyleczyć" Eweliny Karpacz-Oboładze (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
Czytaj także

Szacuje się, że w Polsce na wirus zapalenia wątroby typu "C" HCV może być zarażonych 700 tys. osób, a jedynie 50 tys. o tym wie. Na całym świecie jest 170 mln osób, które są przewlekle zakażone HCV. - Większość zakażeń, z którymi dziś mamy do czynienia pochodzi z opieki zdrowotnej, ale jest dużo zakażeń, do których doszło w czasie użycia narkotyków dożylnych, kolczykowania, czy wykonywania tatuażu -  mówi prof. dr hab. Robert Flisiak z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Lekarz wyjaśnia, że minimalizujemy ryzyko, jeśli w przypadku tzw. naruszenia ciągłości powłok używany jest sprzęt jednorazowego użytku. Prof. Flisak mówi, że okres wylęgania - czyli momentu, w którym pojawią się dopiero przeciwciała, a potem wirus we krwi - trwa 2 miesiące, więc nawet trudno ustalić kiedy doszło do zakażenia. Objawy, które świadczą o chorobie pojawiają się często dopiero po wielu latach.

***

Tytuł audycji: Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia"

Prowadził: Jerzy Zawartka

Reportaż "HCV to nie wyrok": autor Ewelina Karpacz-Oboładze

Goście: Barbara Pepke (prezes Fundacji "Gwiazda Nadziei", lider koalicji hepatologicznej), prof. dr hab. Robert Flisiak (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku)

Data emisji: 29.01.2015

Godzina emisji: 21.14

(sm, pg)