Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 25.04.2018

USA: Ustawa ws. zwrotu mienia ofiar Holokaustu przyjęta. Komentarz

Amerykańska ustawa dotycząca restytucji mienia ofiar Holokaustu została jednomyślnie, przez aklamację, przyjęta przez Izbę Reprezentantów. W Debacie Poranka o tym, co dla Polski może oznaczać tzw. ustawa 447, mówili Grzegorz Osiecki z „Dziennika Gazety Prawnej” i Ryszard Gromadzki z Telewizji Republika.
Płonąca synagoga w Siegen (Niemcy) w trakcie II wojny światowejPłonąca synagoga w Siegen (Niemcy) w trakcie II wojny światowejDomena publiczna

– Jestem zaniepokojony przyjęciem tej ustawy (…). Potencjalnie może ona rodzić ogromne konsekwencje związane z roszczeniami, które zgłaszają środowiska żydowskie. Póki co o skali tych roszczeń mówi się nieoficjalnie, ale w przestrzeni publicznej padają różne kwoty. To są gigantyczne wielkości, rzędu 300 miliardów dolarów – wskazywał w Polskim Radiu 24 Ryszard Gromadzki. Zdaniem publicysty, kwestia ewentualnych odszkodowań dla ofiar Holocaustu, w kontekście ustawy 447, jest „niestandardowa”. – Mówimy o tzw. mieniu bezspadkowym. W dokumencie nie wymienia się Polski z nazwy. Ale wszyscy, którzy znają realia, wiedzą, z jaką determinacją środowiska żydowskie potrafią dochodzić tego typu roszczeń, muszą patrzeć z niepokojem na to, co może nastąpić – dodawał Ryszard Gromadzki.

Zdaniem Grzegorza Osieckiego, przyjęty przez Kongres akt może zagrozić Polsce, „ale to zależy od determinacji w realizowaniu ustawy”. – Pojęcie ustawy w USA jest szersze niż w naszym kraju. W Polsce są to konkretne regulacje prawne, a w Stanach Zjednoczonych np. ustawami przyznaje się też komuś obywatelstwo – wyjaśniał gość PR24. – (…) jak rozmawia się z politykami PiS, zajmującymi się polityką zagraniczną, to przypominają oni, że podobne akty były już przyjmowane. To wszystko nie musi zatem oznaczać poważnych skutków dla Polski. To jest jedynie instrument, wszystko zależy właśnie od determinacji władz USA w jego używaniu – mówił Grzegorz Osiecki, zauważając, że akt prawny może być narzędziem działania dla Departamentu Stanu, np. w kontekście ewentualnego powstania w Polsce ustawy reprywatyzacyjnej, która pomijałaby spadkobierców z zagranicy. 

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/zz

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 25.04.18

Godzina emisji: 8.06