Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Tomasz Jaremczak 16.04.2021

"Mamy nieaktualną konstytucję". Zbigniew Parafianowicz o problemach wokół wyboru nowego RPO

- Przecież nie jest czymś nienaturalnym, że część parlamentu jest kontrolowana przez opcję rządzącą, a druga przez opozycję. Natomiast nasza konstytucja nie przewiduje takiej sytuacji. Nakłada się na to głęboki spór polityczny i jedynym rozwiązaniem jest zmiana ustawy zasadniczej - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna"). Gośćmi byli również Rafał Woś ("Tygodnik Powszechny") i Wojciech Wybranowski.
Wideo
  • Rozmowy w PR24
Posłuchaj
  • Publicyści o wyborze RPO (Debata poranka)
Czytaj także

Parlament już trzykrotnie próbował wybrać następcę Adama Bodnara na stanowisko RPO. Dwukrotnie kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która nie uzyskała jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm wybrał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody. W czwartek odbyło się kolejne głosowanie, które miało wyłonić następcę Bodnara. Kandydatem PiS był poseł Bartłomiej Wróblewski; kandydatem KO i PSL - dr hab. nauk prawnych Sławomir Patyra, kandydatem Lewicy - prawnik i działacz społeczny Piotr Ikonowicz. Posłowie przegłosowali Bartłomieja Wróblewskiego, ale najpewniej nie zdobędzie on wymaganej większości w Senacie. 


mid-21415504-2.jpg
"Sytuacja jest patowa". Politolog o wyborze RPO

Zdaniem Zbigniewa Parafianowicza nie jest wykluczone, że w sprawie wyboru RPO będziemy się "bujać" przez kilka miesięcy. - Jesteśmy w sytuacji nadzwyczajnej, nieprzewidzianej przez żadną ustawę zasadniczą na świecie. Senat nie jest z tej samej opcji politycznej co Sejm. To, co się dzieje, potwierdza, że mamy nieaktualną konstytucję. Jedynym rozwiązaniem jest jej doprecyzowanie w obszarach konfliktogennych. Przecież nie jest czymś nienaturalnym, że część parlamentu jest kontrolowana przez opcję rządzącą, a druga przez opozycję. Natomiast nasza konstytucja nie przewiduje takiej sytuacji. Nakłada się na to głęboki spór polityczny i jedynym rozwiązaniem jest zmiana ustawy zasadniczej - powiedział publicysta.

Rafał Woś zauważył, że najlepszym rozwiązaniem byłby wybór kompromisowego RPO. - Który być może nie będzie się cieszył 100-procentowym zaufaniem PiS, nie będzie z wnętrza Zjednoczonej Prawicy, ale jednocześnie będzie do zaakceptowania przez część senatorów opozycyjnych. Takim kandydatem jest Piotr Ikonowicz. Dobrze byłoby do tego scenariusza wrócić - powiedział gość Polskiego Radia 24. 

Czytaj także:

Natomiast Wojciech Wybranowski zwrócił w tym kontekście uwagę na przeszłość Piotra Ikonowicza. - Mam na myśli jego liczne konflikty z prawem, agresję wobec funkcjonariuszy policji. Takie zachowanie nie przystaje do RPO. Lepszym kandydatem był prof. Robert Gwiazdowski, bardziej koncyliacyjnym. Najprawdopodobniej Zjednoczona Prawica wróci do rozmów z PSL w sprawie wyboru RPO. Być może ponownie pojawi się kandydatura prof. Gwiazdowskiego - tłumaczył. Przypomniał również, że czeka nas też procedura wyłonienia nowego prezesa IPN. 

Posłuchaj
19:12 PR24_mp3 2021_04_16-08-38-44.mp3 Publicyści o wyborze RPO (Debata poranka)

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

* * *

Audycja"Debata poranka"

Prowadził: Adrian Klarenbach

Goście: Rafał Woś ("Tygodnik Powszechny"),  Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna"), Wojciech Wybranowski

Data emisji: 16.04.2021

Godz. emisji: 8.35

PR24/tj