Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio Dzieciom
Joanna Osmańska 20.06.2022

Czym są kolonie? Poznajemy różne znaczenia słów

W języku polskim istnieją słowa, tzw. homonimy, które można zrozumieć na kilka sposobów.  Dzięki tłumaczeniom Wojtka, swojego niezawodnego kolegi, Smok Adaś poznał już różne znaczenia wyrazu "kolonia", którymi chciałby się teraz podzielić ze słuchaczami Polskiego Radia Dzieciom.  
Posłuchaj
  • Świat wg Adasia, czyli co w smoku piszczy 11 sierpnia godz. 11:00
Czytaj także

Kiedy mówimy, że jedziemy na kolonie mamy na myśli zorganizowany pobyt wypoczynkowy dla dzieci i młodzieży, który odbywa się w okresie wakacyjnym poza miejscem zamieszkania. Dzieci wyjeżdżają ze swoimi rówieśnikami do szkół, pensjonatów lub ośrodków wczasowych, gdzie biorą udział w różnych zabawach i zajęciach. Jednakże w trakcie kolonii uczestnicy muszą przestrzegać również pewnych zasad, jak np. ciszy nocnej, czyli chodzenia spać o ustalonej godzinie.

Kolonie mogą być związane również z danym obszarem, np. terytorium pewnego kraju, które leży poza jego granicami. Przykładami są m.in. regiony Afryki czy Azji w XIX i na początku XX wieku, kiedy to bogate państwa Europy przyłączyły je do siebie i sprawowały władzę nad ludźmi, którzy tam mieszkali.

Posłuchaj
59:08 2021_08_11 11_00_01_RadioDzieciom_Co_w_smoku_piszczy.mp3 Świat wg Adasia, czyli co w smoku piszczy 11 sierpnia godz. 11:00

 

Istnieje także rodzaj kolonii karnej. Jest to odosobnione miejsce, położone z dala od cywilizacji, w którym przebywają ludzie skazani za popełnione przestępstwa. Panujące tam warunki są cięższe niż w zwyczajnym więzieniu, w związku z czym odwiedziny rodziny bądź znajomych są bardzo utrudnione lub niemożliwe. 

Audycja: Świat według Adasia czyli co w smoku piszczy?
Prowadził: Wojciech Słupiński
Data emisji: 11.08.2021.
Godzina emisji: 11.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych