Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Bartosz Chmielewski 09.11.2011

Gdzie mieszkać w Polsce?

Razem z naszym specjalistą przyjrzeliśmy się wadom i zaletom mieszkań w TBS-ach, mieszkań komunalnych i lokalom w blokach z wielkiej płyty.
Bloki z wielkiej płyty w GdańskuBloki z wielkiej płyty w Gdańskufot. Tomasz Siennicki/Wikipedia

Zakup nowego mieszkania to dla większości młodych Polaków marzenie ściętej głowy. Część z nas by nabyć własne gniazdko decyduje się na wzięcie wieloletnich kredytów. Wiele osób obawia się jednak tych kosztownych i rozciągniętych nierzadko na 30 lat zobowiązań. Odpowiedzią na potrzeby osób osiągających niezbyt wysokie dochody było powołane ustawą z 1995 roku Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które zajęło się budowaniem mieszkań ze środków państwowych z przeznaczeniem na wynajem dla osób niezbyt zamożnych.

- W TBS-ach wpłacając partycypację w wysokości 10,20,30 % stajemy się najemcą takiego mieszkania, mamy możliwość wprowadzenia się do niego, nabycia go - mówił w Czwórce Marcin Jańczuk z agencji nieruchomości Metro House. - Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, umożliwiające dofinansowanie i wsparcie osób, które rzeczywiście tego potrzebują – podkreślał gość czwórkowego "Poranka".

Nasz ekspert wskazał, iż główny problem z TBS-ami tkwi w dużej trudności, w uzyskaniu lokali: - Do 2007 roku bycie mieszkańcem TBS-u nie było problemem, można było się zapisywać, o ile miało się odpowiednie dochody. W 2007 roku gwałtownie wzrosły ceny mieszkań i TBSy stały się gorącym towarem– mówił gość audycji Romualda Wójcika, który ponadto wskazywał na fakt, iż mieszkań w TBS-ach nie buduje się dużo, poza tym udziały w nich są przedmiotem handlu poza oficjalnymi kanałami.

Jeszcze trudniej mają osoby, które chciałby uzyskać mieszkanie komunalne:

- Średni czas oczekiwania na mieszkanie komunalne wynosi 7-8 lat. Oprócz warunków, które należy spełnić, odpowiednio niewysokich dochodów i ewentualnie trudnej sytuacji rodzinnej podstawowym problemem jest to, że mieszkanie komunalne przechodzi na kolejne pokolenie dotychczasowego lokatora – mówił Maciej Jańczuk.

W tej sytuacji coraz większą popularnością na rynku cieszą się mieszkania w blokach z wielkiej płyty, których sprzedaż w niektórych miastach w ogólnym udziale wynosi ponad 40%. – Kupujemy je przede wszystkim ze względu na cenę, dobrą infrastrukturę no i fakt, że do do takiego mieszkania możemy się wprowadzić bez większych inwestycji, w przeciwieństwie do mieszkań na rynku pierwotnym, które są w stanie developerskim.

Więcej na temat sytuacji mieszkaniowej w Polsce i tego dlaczego nie opłaca się wykupywać mieszkań w TBS-ach dowiesz się słuchając dźwięku "Gdzie mieszkać w Polsce?".