Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Bartosz Chmielewski 04.10.2012

Dwumetrowiec w kosmos nie poleci

W Czwórce świętujemy Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej. Co byście zrobili gdybyście mieli okazję pospacerować po Księżycu - to pytanie, które zadawaliśmy Wam w Czwórce przez cały poranek.
Dwumetrowiec w kosmos nie polecifot. Shartoُ /Wikimedia Commons/CC

Tak jak się spodziewaliśmy, Czwórkowicze z entuzjazmem przyjęliby możliwość wyprawy w przestrzeń kosmiczną. Jeden ze słuchaczy, w miejscu zesłania Pana Twardowskiego, odtańczyłby "Moonwalk", inny natychmiast podarłby bilet powrotny. Niestety, jak dotąd, żadnemu Polakowi nie udało się postawić nogi na Księżycu, a jedynym, któremu udało się polecieć w kosmos, był Mirosław Hermaszewski, który w 1978 roku 126 razy okrążył Ziemię.

Dziś największe szanse na kosmiczny lot mają młodzi Amerykanie i Rosjanie. Kraje te regularnie wysyłają poza ziemską atmosferę załogowe statki kosmiczne. Żeby się załapać, trzeba spełnić kilka warunków.

- Kosmonauta musi mierzyć od 157 do 190 cm, a ciśnienie krwi powinno być nie większe niż 140/90 mmHg. Poza tym trzeba spędzić co najmniej tysiąc godzin za sterami samolotu odrzutowego – opowiadała Martyna Ogonek.

NASA wymaga również od kandydatów dyplomu ukończenia wyższej uczelni oraz amerykańskiego obywatelstwa. Kandydaci chętni do wzięcia udziału w wyprawie kosmicznej są poddawani licznym i trudnym testom psychofizycznym. Bada się między innymi wytrzymałość organizmu na przeciążenia i odporność na stres.

Oprócz przygody, na kosmonautów czeka atrakcyjne wynagrodzenie, gdyż zarobki w tej branży wahają się od 64 do 142 tysięcy dolarów rocznie. Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej rokrocznie obchodzony jest w dniach 4 - 10 października. Daty te upamiętniają, rocznicę wystrzelenia w przestrzeń kosmiczną pierwszego sztucznego satelity (4.10.1957) oraz wejście w życie Traktatu o Przestrzeni Kosmicznej (10.10.1967).