Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Klaudia Hatała 06.06.2019

Nowotwory u dzieci. Na jakie objawy zwracać uwagę?

Nowotwory są drugą, po urazach i wypadkach, przyczyną zgonów dzieci powyżej drugiego roku życia. Rocznie w Polsce notuje się około 1800 nowych zachorowań na nowotwory złośliwe w populacji pediatrycznej.

Struktura zachorowań na nowotwory wśród dzieci różni się znacząco od populacji dorosłych. Do najczęściej występujących nowotworów wieku dziecięcego zaliczamy (w kolejności malejącej): białaczki, nowotwory ośrodkowego układu nerwowego oraz chłoniaki. Zasadniczą różnicą jest również wysoki odsetek 5-letnich remisji wśród dzieci sięgający 80-90% w porównaniu do nieco ponad 50% u dorosłych.

W audycji przypomnieliśmy o tym, jakich objawów nie wolno bagatelizować w czasie wychowania i opieki nad dzieckiem. Te objawy to: zwiększona zapadalność na infekcje w porównaniu do rówieśników na skutek supresji układu białokrwinkowego, które, to objawy najczęściej nie ustępują mimo stosowania standardowego leczenia. To również łatwiejsze siniaczenie się, krwawienie ze śluzówek na skutek supresji płytek krwi. Nie wolno bagatelizować osłabienia, wzmożonjego zmęczenia, bladości powłok, gdyż to wskazuje na niedokrwistość. Bóle głowy, poranne wymioty, zaburzenia widzenia (w tym zez), napady drgawek bóle brzucha, zwiększony obwód brzucha. Jeśli zauważymy któryś z objawów, należy natychmiast zgłosić to lekarzowi rodzinnemu i prowadzącemu dziecko pediatrze. Tak więc na rodzicach spoczywa ogromny obowiązek obserwacji swoich pociech. Dzięki ich uważności oraz czujności onkologicznej można wykryć wiele chorób nowotworowych wśród dzieci na wcześniejszym etapie. W audycji skupimy się na dziecięcej profilaktyce onkologicznej. Gość audycji, Michał Siwik- lekarz- ze Studenckiego Koła Naukowego Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie opowie i podpowie rodzicom oraz opiekunom: jak obserwować dziecko, jakie objawy u dziecka powinny wzbudzić nasz niepokój, będą też informacje: jakie i kiedy wykonywać badania i dlaczego to takie ważne, jaką rolę w profilaktyce odgrywa ruch oraz mądre odżywianie, zgodne z zaleceniami WHO oraz Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.

Nie zabrakło również wiedzy, którą powinniśmy przekazywać dzieciom w domach i w szkole nt. postaw z zakresu profilaktyki pierwotnej, które mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy w przyszłości. Dzieci powinny być edukowane o szkodliwości palenia, skutkach nadmiernego spożycia alkoholu, nieprawidłowej diety, która prowadzi do otyłości wśród dzieci i młodzieży, W audycji były też informacje o tym dlaczego należy ograniczać cukier w diecie dziecka. Zwróciliśmy uwagę na powszechny brak aktywności fizycznej oraz nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV. Przypomnieliśmy również o konieczności regularnego wykonywania badań cytologicznych u dziewcząt i młodych kobiet a także o wyrobieniu nawyku wśród młodych mężczyzn do samobadania jąder w kierunku wczesnego wykrycia zmian i uniknięcia choroby nowotworowej.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski 

Gość: Michał Siwik (lekarz)

Data emisji: 6.06.2019

Godzina emisji: 19.07

ans