Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 25.06.2016

560 banków spółdzielczych kredytuje polskich rolników

W Polsce funkcjonuje 560 banków spółdzielczych, które posiadają około 4400 placówek.
Posłuchaj
  • W Polsce funkcjonuje 560 banków spółdzielczych, które posiadają około 4400 placówek. O ich roli i zasadach kredytowania rolnictwa mówi w radiowej Jedynce Krystyna Majerczyk-Żabówka, prezes zarządu Krajowego Związku Banków Spółdzielczych. /Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

̶  Są niemal w każdym miejscu w kraju i jutro obchodzą święto spółdzielczości bankowej - mówi Krystyna Majerczyk-Żabówka, prezes zarządu Krajowego Związku Banków Spółdzielczych.

Jak podkreśla, w tym dniu można się spodziewać festynów, imprez sportowych, zabaw a także spotkań doradczych.

̶  To doskonała okazja dla rolników aby zapoznać się z ofertą jaką banki spółdzielcze dla nich mają, mówi Pani prezes.

Wiodąca rola banków spółdzielczych w kredytowaniu rolnictwa

Zauważa, że banki spółdzielcze odgrywają wiodącą rolę w udzielaniu kredytów przez Agencję Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa.

̶  Są to zarówno kredyty obrotowe jak i inwestycyjne, plus dodatkowe linie negocjowane z producentami maszyn rolniczych, nawozów, wymienia Krystyna Majerczyk-Żabówka.

Oferta kredytowa zależna od regionu

Z ofertą banków spółdzielczych tym bardziej warto się zapoznać, że usługi które świadczą różnią się w zależności od regionu.

Jak tłumaczy, nie może być taka sama oferta dla rolnika z Podkarpacia i dla rolnika z Wielkopolski.

̶  Tu decyduje rodzaj produkcji oraz skala pomocy kredytowej, wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Banki spółdzielcze tworzą własny system ochrony

Banki spółdzielcze to także bezpieczeństwo. ̶  Wprowadzają one obecnie system ochrony instytucjonalnej - mówi Ryszard Lorek, prezes SGB Banku S.A. w Poznaniu.

Jak wyjaśnia, jest to własny system ochrony, tak jak Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

̶  System ochrony instytucjonalnej pozwala na tworzenie własnych instytucji pomocowych, wykorzystywanych przez członków systemu – mówi Ryszard Lorek.

̶  To bezpieczeństwo można postrzegać na dwa sposoby - dodaje Krystyna Majerczyk-Żabówka, prezes zarządu Krajowego Związku Banków Spółdzielczych.

Z jednej strony pełni rolę prewencyjną – analizuje i ostrzega, a w razie potrzeby gwarantuje płynność i wypłacalność banków spółdzielczych.

Kamil Piechowski