Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Małgorzata Byrska 02.08.2016

W przetargach na dzierżawę ANR preferuje gospodarstwa rodzinne

Zmienione przepisy dotyczące obrotu ziemią z Zasobów Skarbu państwa ustalają nowe kryteria jakie są brane pod uwagę przy wyborze oferty na zakup czy dzierżawę gruntów.
Posłuchaj
  • W tym roku Agencja postanowiła przeznaczyć do dzierżawy ok. 100 tys. hektarów. Już w pierwszym półroczu 2016 roku przeprowadziliśmy prawie 9,5 tys. przetargów, na podstawie których wydzierżawiono 60 tys. hektarów – wylicza gość Jedynki prezes ANR Waldemar Humięcki. (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Od kwietnia 2016 roku obowiązuje nowa ustawa regulująca kwestię sprzedaży i dzierżawy ziemi z Zasobu Agencji Nieruchomości Rolnych.

Nowe kryteria dla ofert pisemnych

Jak podkreśla prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Waldemar Humięcki, w związku z nową ustawą o wstrzymaniu sprzedaży Agencja gospodaruje Zasobem w pierwszej kolejności przez wydzierżawianie nieruchomości rolnych na powiększenie lub utworzenie gospodarstw rodzinnych, a nie wyłącznie w drodze sprzedaży, jak to było do 30 kwietnia.

– Już 13 maja oddziały terenowe ANR w całym kraju otrzymały ode mnie nowe wytyczne odnośnie zasad oceny kryteriów ofert pisemnych w przetargach ograniczonych dla rolników indywidualnych na dzierżawę albo na sprzedaż nieruchomości z Zasobu Skarbu Państwa, które uwzględniają już przepisy ustawy z 14 kwietnia o wstrzymaniu sprzedaży. Co do zasady, przetargi ograniczone ofertowe powinny być organizowane, jeśli z takim wnioskiem wystąpią rolnicy, organizacje społeczne lub Rada Społeczna  działająca przy dyrektorze oddziału terenowego – wyjaśnia gość Jedynki prezes ANR Waldemar Humięcki.

Kryteria przy wydawaniu zgody

Warto podkreślić, że po raz pierwszy w ustawie, akcie wyższego rzędu pojawiły się zapisy odnośnie obowiązkowych kryteriów, jakie powinny być brane pod uwagę przy wyborze oferty.

– Jest to odległość gospodarstwa od dzierżawionej lub nabywanej nieruchomości, powierzchnia nieruchomości nabytych lub wydzierżawionych dotychczas z Zasobu oraz intensywność produkcji zwierzęcej w gospodarstwie oferenta – wylicza gość Jedynki.

To są te najważniejsze kryteria, ustawowe, które muszą być zawsze uwzględniane. Ale są jeszcze innego rodzaju, które także są istotne.

– W związku z tym, że ustawa nie ogranicza katalogu do tych ww. wymagań, to dlatego lista kryteriów obligatoryjnych dla każdego województwa została poszerzona,  w porozumieniu z Radami Społecznymi o „Młodego Rolnika”, o „powierzchnię użytków rolnych w gospodarstwie rodzinnym już posiadanych” i o dodatkowe, uzgodnione z Radą Społeczną. Warto jeszcze podkreślić, że nie jest podstawowym kryterium cena lub wysokość czynszu dzierżawnego. Zostały właśnie dopuszczone te inne kryteria – zwraca uwagę prezes Waldemar Humięcki.

Powierzchnia nieruchomości, które mogą być dzierżawione

Natomiast pozostawiono dotychczasowe zasady ustalania powierzchni nieruchomości, przeznaczonej do dzierżawy.

– Powinna ona być większa niż jeden hektar użytków rolnych i nie większa niż średnia powierzchnia  gospodarstwa rolnego w województwie. W województwa, gdzie średnia wielkość jest mniejsza niż 10 ha, przyjmujemy średnią krajową. W szczególnych przypadkach, po uzgodnieniu z Radą Społeczną może ona dochodzić do 150 proc. powierzchni średniej krajowej gospodarstwa – wylicza gość Jedynki

Do 10 lat umowy dzierżawnej

– Przyjęliśmy, że okres zawartej umowy dzierżawy przy tym trybie powinien wynosić 10 lat , a nie mniej niż trzy – zaznacza prezes ANR.

A jest duże zainteresowanie dzierżawą nieruchomości.

– W tym roku Agencja postanowiła przeznaczyć do dzierżawy ok. 100 tys. hektarów. Już w pierwszym półroczu 2016 roku przeprowadziliśmy prawie 9,5 tys. przetargów, na podstawie których wydzierżawiono 60 tys. hektarów – dodaje gość Jedynki prezes ANR Waldemar Humięcki.

Elżbieta Mamos, mb

Audycja powstała przy współpracy z Agencją Nieruchomości Rolnych.