Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 25.03.2017

Kredyt hipoteczny: większe obowiązki dla banków, dłużnik z nowymi prawami

Konsumenci mają być lepiej chronieni przy zaciąganiu kredytów hipotecznych.
Posłuchaj
  • Jak wyjaśnia wiceprezes ZBP Jerzy Bańka,ustawa koncentruje się przede wszystkim na obowiązkach informacyjnych i rozwiązaniach regulacyjnych, zapewniających konsumentowi komfort i bezpieczeństwo./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Uzasadniona ma być też odmowa udzielenia kredytu – dodaje Waldemar Rogowski, główny analityk kredytowy Biura Informacji Kredytowej./Karolina Móżgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Zakłada to ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.

Nowe prawo czeka na podpis prezydenta. Większość jego zapisów wejdzie w życie trzy miesiące po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Nowe prawo ws. udzielania kredytów hipotecznych

Ustawa przenosi do polskiego prawa unijną dyrektywę.

─ I po raz pierwszy w naszym porządku prawnym szczegółowo reguluje kwestie dotyczące kredytów hipotecznych – mówi wiceprezes Związku Banków Polskich, Jerzy Bańka.

Jak wyjaśnia wiceprezes ZBP, koncentruje się przede wszystkim na obowiązkach informacyjnych i rozwiązaniach regulacyjnych, zapewniających konsumentowi komfort i bezpieczeństwo podczas podejmowania decyzji dotyczących rodzaju kredytu i instytucji, która ma go udzielić.

─ Te obowiązki informacyjne są precyzyjnie opisane, podkreśla Bańka.

Odmowa udzielenia kredytu z uzasadnieniem

Uzasadniona ma być też odmowa udzielenia kredytu – dodaje Waldemar Rogowski, główny analityk kredytowy Biura Informacji Kredytowej.

Jak wyjaśnia, bank będzie musiał podać dokładnie przyczynę odmowy udzielenia kredytu, szczególnie, przy braku zdolności kredytowej, i gdy ta informacja pochodzi z zewnętrznych baz, np. z biura informacji kredytowej, czy gospodarczej.

Kredyty tylko z banków i SKOK, i to w walucie w jakiej się zarabia

Zgodnie z ustawą, kredyty hipoteczne będą mogły być udzielane tylko przez banki i SKOKI, i wyłącznie w takiej walucie, w jakiej się zarabia.

Pozwolenie dłużnikowi na samodzielną sprzedaż mieszkania

Zupełną nowością będzie możliwość samodzielnego sprzedania mieszkania, w razie kłopotów finansowych.

Jak podkreśla Jerzy Bańka, to zupełnie nowe podejście do restrukturyzacji kredytu podczas kłopotów z jego spłatą.

─ Zapewnienie dłużnikowi samodzielnej sprzedaży w ciągu 6 miesięcy nieruchomości z pominięciem komornika, zapewni lepszy efekt finansowy, lepszą cenę, mówi gość Polskiego Radia.

Ograniczono opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu

W ustawie ograniczono też możliwość pobierania opłat za wcześniejszą spłatę kredytu.

─ Z całą pewnością nowe przepisy idą w stronę wzmocnienia pozycji klienta. Szkoda tylko, że powstały tak późno – mówi Waldemar Rogowski.

Ustawa o co najmniej 10 lat za późno

─ Taka ustawa powinna pojawić się na polskim rynku przynajmniej 10 lat temu, jeśli nie 15 lat wcześniej, mówi ekspert.

I przypomina, że w latach 2005-2008 mieliśmy do czynienia z boomem kredytów hipotecznych, szczególnie w walutach obcych, przede wszystkim we franku szwajcarskim.

─ Teraz natomiast mamy wciąż spadająca liczbę kredytów hipotecznych, mówi gość radiowej Jedynki.

Maleje też rola kredytów hipotecznych jako źródła finansowania zakupu mieszkań. Bo dane NBP pokazują, że nawet dwie trzecie zakupów nieruchomości na rynku pierwotnym odbywa się za gotówkę.

Na etapie prac w parlamencie, z ustawy wykreślono zapis zakazujący pobieranie przez pośredników wynagrodzenia za udzielenie kredytu. Będą oni musieli natomiast zdawać egzamin przed Komisją Nadzoru Finansowego. 

Karolina Mózgowiec, jk