Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 23.05.2017

Jak ustalane są czynsze dzierżawne przez ANR?

Zgodnie z obowiązującą obecnie polityką państwa od dwóch lat ziemia rolna pozostająca we władaniu Agencji Nieruchomości Rolnych, czyli będąca własnością Skarbu Państwa, jest przede wszystkim dzierżawiona.  
Posłuchaj
  • O tym ile kosztuje dzierżawa ziemi i dlaczego w audycji Agro-Fakty radiowej Jedynki (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Anna Zając- Plezia, dyrektor Zespołu Gospodarowania Zasobem wyjaśnia jakie czynniki są brane pod uwagę przy ustalaniu czynszów dzierżawnych.

- Czynsz dzierżawny jest ustalany zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa i rozwoju wsi i zależny jest od potencjału produkcyjnego, czyli od klasy użytków i od okręgu podatkowego – mówi.

Średni czynsz dzierżawny dla umów zawartych w 2016 r. przez ANR  wynosił 12,6 decytony pszenicy za hektar. Najniższe czynsze dzierżawne uzyskiwane były w roku ubiegłym w województwach lubuskim i podlaskim, najwyższe od lat są  w województwach: wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

Duże zainteresowanie ziemią

Dyrektor oddziału ANR w Bydgoszczy, pan Grzegorz Smytry, przybliża specyfikę regionu kujawsko-pomorskiego i tą właśnie specyfiką tłumaczy dlaczego w tym regionie Polski czynsze dzierżawne są tak wysokie.

- Województwo kujawski -pomorskie ma długie i znakomite tradycje rolnicze. Są tam przede wszystkim gospodarstwa towarowe, produkujące na rynek, walczące o jak najlepsze wyniki finansowe. Po drugie usprzętowienie tych gospodarstw jest na bardzo wysokim poziomie, rolnicy - ich właściciele kupowali w ostatnich latach sporo nowych maszyn i urządzeń, w części za unijne fundusze. Nowy sprzęt na ogół jest na tyle wydajny, że tej mocy produkcyjnej starcza na obróbkę już posiadanych hektarów i  zostają spore jej nadwyżki. Dlatego rolnicy są bardzo zainteresowani w powiększaniu swoich gospodarstw czy to przez kupno ziemi czy przez jej dzierżawę – tłumaczy.

W zasobach ANR w woj. kujawsko-pomorskim było ok. 275 tys. ha, z tego w dzierżawie jest ok. 58 tys. ha. W tym roku są plany, by wydzierżawić ok. 1400 ha. Są to najczęściej grunty zwracane do zasobu ANR przez dużych dzierżawców, którzy zgodnie z ustawą  z 2011 r. muszą wyłączyć do 30 procent swoich dotychczas dzierżawionych powierzchni. Te grunty są powtórnie wydzierżawiane innym rolnikom.

Kto ma prawo pierwszeństwa?

Rolnicy są na ogół zainteresowani w przedłużaniu umów dzierżawy mówi dyrektor Anna Zając - Plezia. Jeśli także ANR jest zainteresowana w przedłużeniu takiej umowy, to dotychczasowy dzierżawca ma pierwszeństwo, bo nie ma potrzeby uruchamiania procedury przetargowej. Wydzierżawienie odbywa się  bez przetargu, ustalane są nowe warunki dzierżawy, z tym, że czynsz nie może być niższy niż dotychczasowy.

W 2016 r zanotowano wzrost wysokości czynszów dzierżawnych o 9 procent w porównaniu do stawek z 2015 r. i wydzierżawiono prawie o 60 procent gruntów więcej niż w roku ubiegłym. To oznacza, że w 2016 r. w dzierżawie pozostawało 1 mln 41 tys. ha, w wyniku zawarcia ponad 58 tys. umów dzierżaw.

W roku 2016 Agencja Nieruchomości Rolnych, po raz pierwszy od kilkunastu lat, wydzierżawiła 4 razy więcej ziemi niż sprzedała.

Elżbieta Mamos

Partnerem audycji jest Agencja Nieruchomości Rolnych