Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 13.06.2017

Wsparcie przy modernizacji gospodarstw: nabór wniosków na inwestycje w produkcji zwierzęcej

Od 29 czerwca rolnicy będą mogli składać wnioski o wsparcie przy modernizacji gospodarstw. Nabór skierowany jest do tych, którzy zamierzają realizować inwestycje dotyczące rozwoju produkcji: prosiąt, mleka krowiego lub bydła mięsnego.
Posłuchaj
  • O wsparciu przy modernizacji gospodarstw mówił w "Agro-Faktach" radiowej Jedynki: Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Takie ukierunkowane wsparcia jest odpowiedzią na oczekiwania producentów rolnych zainteresowanych rozwojem produkcji zwierzęcej. Tymczasem nie brakuje rolników, którzy chętniej zainwestowaliby w maszyny, uważa Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

- Rusza tylko program A, B, C, na inwestycje w produkcji zwierzęcej trzody chlewnej i bydła. W działaniu, które cieszy się największym zainteresowaniem rolników, czyli segment D – mechanizacja, zakup sprzętu, jest jeszcze realizowany nabór, który był w 2016 roku. Jeśli będzie nabór na to, to dopiero w przyszłym roku. Teraz są tylko inwestycje do produkcji zwierzęcej. Na tamto czwarte działanie musimy poczekać do 2018 roku – podkreśla gość radiowej Jedynki. – W kraju zostało złożone ok. 30 tys. wniosków, poprzedni nabór. Możliwości finansowe Agencji są na załatwienie spraw ok. 12 tys. wniosków – dodaje.

Jak przewiduje ekspert, zainteresowaniem składaniem wniosków o wsparcie rozwoju produkcji zwierzęcej będzie mniejsze niż składaniem wniosków o wsparcie na zakup maszyn.

- Bo to jest wniosek prostu i nie budzi zastrzeżeń innych – mówi prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Wielu rolników rezygnuje z produkcji zwierzęcej

Jednak dla pewnej grupy rolników możliwości dofinansowania modernizacji gospodarstw w ramach obecnego naboru wniosków będą miały istotne znaczenie, przyznaje Wiktor Szmulewicz.

- Ten program jest dla rolników bardzo ważny, bo wielu rolników ucieka od produkcji zwierzęcej, przechodzi w produkcję roślinną, która jest łatwiejsza i prostsza i wymaga mniejszego nakładu pracy ludzkiej. Uważam, że naszym atutem, gospodarstw rodzinnych zwłaszcza, powinna być produkcja zwierzęca. Ona daje właściwe utrzymanie gospodarstwa, płodozmianu i zachowanie właściwej agrotechniki, więc to ma wiele plusów. Zachęcam więc mimo wszystko ludzi do składania wniosków na modernizację swoich gospodarstw, budynków czy budowę nowych, bo to jest ta wartość dodana, trwałe rzeczy, które mogą owocować dla wielu pokoleń – uważa rozmówca Jedynki.

Wnioski mogą być składane od 29 czerwca do 28 lipca w oddziałach regionalnych ARiMR, właściwych ze względu na miejsce realizacji inwestycji. Wniosek może być złożony również za pośrednictwem biura powiatowego ARiMR, należącego do oddziału regionalnego. Dokumenty aplikacyjne można składać osobiście, przez upoważnioną osobę lub przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce pocztowej.

Dariusz Kwiatkowski, awi