Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 27.06.2017

Pożyczki dla samorządów, w sumie 10 mln zł

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej po raz dwudziesty pierwszy ogłosił nabór wniosków o wsparcie w ramach Samorządowego Programu Pożyczkowego.
Posłuchaj
  • O pieniądzach dla gmin w audycji „Agro-Fakty” radiowej Jedynki (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Szanse na zdobycie środków mają te gminy, które chcą inwestować w przedsięwzięcia podnoszące poziom życia mieszkańców. Do rozdysponowania jest 10 mln złotych.

Gama możliwości jest szeroka, wyjaśnia Krzysztof Podhajski, prezes Fundacji.

- Można ubiegać się o pożyczkę na przedsięwzięcie związane z budową lub modernizacją obiektów oświatowych. Fundacja pożycza w ramach Samorządowego Programu Pożyczkowego na inwestycje z zakresu modernizacji sieci wodociągowej, kanalizacyjnych. Na pieniądze mogą liczyć również projekty z zakresu budowy i modernizacji dróg gminnych i powiatowych. Regulamin przyznawania pożyczek w roku 2016 został rozszerzony o inwestycji w zakresie odnawialnych źródeł energii – wylicza.

Ile można dostać pieniędzy

Maksymalna kwota pożyczki wynosi milion złotych.

- Pożyczki udzielane są na okres maksymalnie 5 lat z, maksymalnym 12-miesięcznym okresem karencji. Dodatkowo dopuszczamy możliwości, żeby jeden samorząd w ramach programu pożyczkowego miał zadłużenie nie większe niż 1,5 mld zł. Co oznacza, że możemy udzielić pożyczki dla większej liczby przedsięwzięć. Pożyczki są procentowane na poziomie 2,5 proc. w skali roku – mówi gość.

Jak ubiegać się o pieniądze?

Procedura uzyskania pożyczki jest prosta.

- Gmina bądź powiat zamierzające uzyskać dofinansowanie jest zobowiązania do złożenia za pomocą aplikacji udostępnionej przez Fundację wniosku elektronicznego. Po zakończeniu procesu naboru sporządzana jest lista rankingowa oceniająca wnioski pod względem formalnym i merytorycznym. Po opublikowaniu listy rankingowej Fundacja zaprasza laureatów do składania wniosków w wersji papierowej – dodaje.  

W największym stopniu na pomoc mogą liczyć te gminy, które jej najbardziej potrzebują, na przykład mające  niski dochód na mieszkańca lub niski wskaźnik  zwodociągowania. Przyjmowanie wniosków rozpoczęło  się 19 czerwca i potrwa do 12 lipca.

Dariusz Kwiatkowski, abo