Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 14.10.2017

Elektromobilność to także szansa na czystsze powietrze

Elektromobilność to między innymi szansa na poprawę jakości powietrza. Ogromne zainteresowanie biznesu rozwijaniem produkcji samochodów elektrycznych potwierdziły kongres i wystawa, zorganizowane w Stuttgarcie.

Była to największa w Europie, trzydziesta już, cykliczna impreza tego rodzaju.

Jej uczestnik, Maciej Mazur, prezes Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, podkreśla, że dążąc do rozwoju elektromobilności, Komisja Europejska chce rozbudowy niezbędnej infrastruktury.

- Przedstawiciel KE zapowiedział, że sieć infrastrukturalna, czyli służąca do ładowania pojazdów elektrycznych ma się zwiększyć do 2020 roku z 200 tys. punktów, które są obecnie, do 800 tys. punktów. Mam nadzieję, że część tych punktów przypadnie na Polskę. Teraz jest nas duży problem, żeby naładować pojazd elektryczny. Zmienia się to po przekroczeniu granicy. Liczba ładowania punktów w Niemczech jest dużo większa, a bez punktów ładowania nie możemy mówić o rynku elektromobilności – podkreśla rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Skuteczny sposób walki ze smogiem 

Eksploatacja pojazdów elektrycznych zamiast tradycyjnych spalinowych wpłynie na poprawę jakości powietrza.

- Paliwa alternatywne, energia elektryczna to jest ten obszar, który będzie służył temu, żeby powietrze było zdrowsze. Zwłaszcza w dużych aglomeracjach. Jednym ze sposobów walki ze smogiem, bardzo skutecznym, jest pojazd elektryczny, bo jest to pojazd zeroemisyjny – mówi ekspert.

Nowinki na rynku 

Podczas imprezy w Stuttgarcie zaprezentowano pojazdy, których szybko będzie przybywać na europejskich drogach. Mają one coraz bardziej imponujące osiągi.

- W Stuttgarcie został zaprezentowany nowy model jednego z najpopularniejszych pojazdów elektrycznych na świecie. Pozwala on na przejechanie już ponad 400 km na jednym naładowaniu – mówi Maciej Mazur.

Prace nad prototypem traktora elektrycznego

Z elektromobilnością można też wiązać nadzieje dotyczące pojazdów używanych w rolnictwie.

- Koncerny już planują produkcję tego typu pojazdów. Mamy na polskim rynku firmę, która zaangażowała się w przygotowanie takiego projektu. Ursus zapowiedział powołanie konsorcjum wraz z m.in. Politechniką Lubelską, w ramach którego zostanie przygotowany prototyp traktora elektrycznego z infrastrukturą do jego naładowania – dodaje rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Komisja Europejska zapowiedziała, że przedstawi w przyszłym miesiącu pakiet regulacji, których celem będzie przyspieszenie tempa zmian w obszarze elektromobilności.

Dariusz Kwiatkowski, awi