Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 27.10.2017

ARiMR: rusza wsparcie dla grup producenckich

Od 30 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna przyjmowanie wniosków o przyznanie wsparcia z działania "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów", w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.
Posłuchaj
  • O jaka pomoc mogą się ubiegać grupy producenckie w ramach działania "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów", Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, mówi w Agro-Faktach radiowej Jedynki Paweł Żuk, zastępca dyrektora departamentu działań społecznych i organizacji producentów w ARiMR./Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarc

Paweł Żuk, zastępca dyrektora departamentu działań społecznych i organizacji producentów w ARiMR wyjaśnia, że z pomocy finansowej w ramach tego działania mogą skorzystać wyłącznie nowopowstałe grupy producenckie, które wcześniej uzyskają status uznania, zgodnie z przepisami ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach,

O pomoc mogą ubiegać się grupy producentów rolnych składające się wyłącznie z osób fizycznych, które wcześniej uzyskają osobowość prawną. Takie grupy producentów muszą opracować plan biznesowy, w którym będą musiały się znaleźć cele wynikające z ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach.

Ile może zyskać grupa

Paweł Żuk wyjaśnia także jakie wsparcie jest możliwe do uzyskania przez grupę producencką.

− Wsparcie kierowane do grup jest wsparciem ryczałtowym, naliczanym od wysokości przychodów netto uzyskanych przez grupę ze sprzedaży produktów wytworzonych w gospodarstwach członków takiej grupy. To wsparcie grupa może uzyskać za każdy rok działalności w okresie 5 lat od daty uznania. Limit maksymalny takiej pomocy to równowartość 100 tysięcy euro na rok. Inaczej mówiąc, grupa producentów rolnych działając w ciągu 5 lat może otrzymać maksymalnie pół miliona euro wsparcia.

Korzyści z uczestnictwa w grupie

− Rolnicy decydujący się na przystąpienie do grupy producenckiej poza korzyściami natury finansowej korzystają też z innych benefitów- przypomina dyrektor Żuk.

−Biorąc pod uwagę coraz większą konsolidację po stronie odbiorców, dużych sieci handlowych, zrzeszanie się rolników w dłuższej perspektywie poprawia rynkową sytuację i pozycję rolników, podkreśla gość Polskiego Radia.

I wylicza, że rolnicy funkcjonując w grupie mogą obniżać koszty produkcji poprzez chociażby wspólne zaopatrywanie się w środki produkcji, ale także wspólne inwestowanie, co przyczynia się do obniżania kosztów jednostkowych produktów rolnych.

Gdzie i kiedy należy składać wnioski

Dyrektor Paweł Żuk przypomina, że wnioski o przyznanie pomocy finansowej z działania "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów.”, należy składać do dyrektorów oddziałów regionalnych ARIMRu od 30 października do 28 grudnia tego roku.

Opracowała Elżbieta Mamos

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Instytucja Zarządzająca PROW 2014 - 2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.”