Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 24.11.2017

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego: życie weryfikuje przepisy. Będą zmiany

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, zwana ustawą o ziemi, spełnia swoje zadanie, ale życie pokazuje, że potrzebne są niewielkie korekty, mówi Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski.
Posłuchaj
  • O zmianach w ustawie o ziemi mówił w "Agro-Faktach" radiowej Jedynki: wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Ministerstwo Rolnictwa zaproponowało kilkanaście poprawek i planuje, że znowelizowane prawo będzie gotowe w marcu lub najpóźniej w kwietniu przyszłego roku. Obecnie trwają konsultacje społeczne.

Tak naprawdę zmiany mają dotyczyć kilku aktów prawnych, wyjaśnia wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski.

- Zaproponowaliśmy 13 zmian w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego, 6 zmian w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi, to są kluczowe propozycje. Jedna zmiana dotyczy prawa spółdzielczego, oraz przepisy przejściowe i końcowe. Uwag było kilkadziesiąt, ale jeśli chodzi o sprawy życiowe, np. umożliwienie zniesienia współwłasności nieruchomości rolnych w przypadku rozwodu lub unieważnienie małżeństwa, to dzisiaj mamy możliwość, żeby to rozwiązać. Rozszerzamy definicję osób bliskich o rodzeństwo i rodziców, pasierbów, zięcia oraz synową. Tego nie było w tej ustawie, która dzisiaj funkcjonuje – zauważa rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

Zmiany dotyczące egzekucji rolniczej

Inne zmiany odnoszą się do egzekucji komorniczej.

- Wracamy do pomysłu, który był w ubiegłym roku, dotyczącego egzekucji. Wtedy mieliśmy zapis, że wyłączamy spod ograniczenia w nabywaniu nieruchomości rolnej w przypadku, gdy nabycie to następuje w toku postępowania egzekucyjnego lub upadłościowego. Dzisiaj ta ustawa mówi, że w przypadku egzekucji nabywcą może być też tylko i wyłącznie rolnik. Tutaj otwieramy furtkę, w takim przypadku dobrze by było, żeby rolnik, jeśli jest postępowanie egzekucyjne, uzyskał jak największą kwotę w drodze licytacji tego gospodarstwa. Jeśli ma bowiem zobowiązania, to musiałby je z czegoś spłacić – wyjaśnia wiceminister rolnictwa.

Zbigniew Babalski podkreśla, że w otwartej licytacji rolnik może po prostu uzyskać wyższą kwotę.

Niektóre instytucje będą mogły nabywać grunty rolne

Część środowisk, od samorządowych po uczelnie, chciałaby móc łatwiej nabywać grunty.

- Umożliwienie nabycia nieruchomości rolnych za zgodą dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa takim instytucjom jak uczelnie publiczne na cele dydaktyczne, państwowe lub samorządowe osoby prawne na cele publiczne, spółki prawa handlowego w wyniku podziału lub połączenia pod warunkiem, że spółka nabywająca, jak i władze dają rękojmię dobrego prowadzeni działalności rolniczej – zaznacza Zbigniew Babalski.

Złagodzenie wymogów

Także osoba, która nie do końca jest - zgodnie z definicją - rolnikiem indywidualnym będzie w pewnych okolicznościach mogła łatwiej nabyć ziemię, mówi Zbigniew Babalski.

- Dzisiaj w ustawie napisane jest, że musi mieć pięcioletni staż samodzielnego prowadzenia gospodarstwa, pięcioletni okres zamieszkania na terenie gminy. Chcemy od tego trochę odejść, ale stawiamy warunek: odchodzimy od tych rygorów w przypadku osób, które nie ukończyły 40. roku życia, żeby umożliwić im rozpoczęcie działalności, jeśli chodzi o gospodarowanie gruntami rolnymi – mówi wiceminister rolnictwa.

Konsultacje mają zakończyć się 30 listopada, a do 15 grudnia - analiza wszystkich uwag i wniosków. Tak, żeby na dwulecie pierwszej ustawy, gotowa była jej nowelizacja.

Ustawa, zakazująca co do zasady sprzedaż nieruchomości rolnych, weszła w życie 30 kwietnia 2016 roku.

Aleksandra Tycner, awi