Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 11.01.2018

BGK wprowadza akredytywę eksportową. Jest umowa z pięcioma bankami

Ekspansja zagraniczna polskich firm, także tych średnich i małych, także na rynkach o podwyższonym ryzyku staje się łatwiejsza.

Bank Gospodarstwa Krajowego to ryzyko przejmie -  podpisał stosowne umowy z 5 bankami komercyjnymi: Alior Bankiem, Citi Handlowym, Credit Agricole, Bankiem Pekao oraz Raiffeisen Polbankiem.

Akredytywa eksportowa skraca ścieżki eksporterom i importerom

− Instrumentem w tym ekosystemie ułatwiającym przedsiębiorcom  transakcje z zagranicznymi kontrahentami jest tak zwana akredytywa eksportowa - powiedział Wojciech Hann, z zarządu BGK.

Jak wyjaśnia, akredytywa skraca ścieżki – z jednej strony eksporterów do otrzymania zapłaty, z drugiej strony – importerom, działającym w innych krajach poprzez swoje banki.

− BGK stanowi taki fast truck – szybką ścieżkę obniżającą ryzyko i umożliwia szybsze podejmowanie decyzji i płatności, mówi gość radiowej Jedynki.

− BGK ma tu rozeznanie i może działać szybko i tanio - dodał Wojciech Hann. 

Alior Bank stawia na kompleksową obsługę MSM

− Alior Bank do tej pory koncentrował się na instrumentach faktoringowych  - powiedział Michał Chyczewski, wiceprezes Alior Banku.

Jak podkreśla, dzięki podpisanej umowie, jego bank będzie mógł dostarczać kontrahentom finansowanie związane z akredytywami.

− I jest to bardzo istotne, bo dążymy do jak najbardziej kompleksowej obsługi, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw, mówi wiceprezes Alior Banku.

Citi Handlowy wspiera ekspansję zagraniczną MSP

− Citi Handlowy już wspiera ekspansję międzynarodową polskich firm, zarówno małych, jak i dużych - powiedział jego wiceprezes Maciej Kropidłowski.

Stąd, podkreśla, dołożenie tego kolejnego instrumentu wpisuje się w to, co robi bank.
Credit Agricole: akredytywa pomaga na nowych rynkach

− Dzisiaj widzimy, że polscy eksporterzy zaczynają szukać rynków bardziej egzotycznych - zauważył Piotr Kwiatkowski, prezes Credit Agricole.

I daje przykład polskich eksporterów wyrobów mleczarskich, którzy stają się liderami zupełnie nowych rynków.

− Dlatego te narzędzia wspierają bardzo skutecznie działania na rynkach zagranicznych, na których nadal występuje sporo przeszkód, mówi gość radiowej Jedynki.

PKO BP: ekspansja zagraniczna kluczem do rozwoju przedsiębiorstw

− Ekspansja zagraniczna jest kluczem do rozwoju przedsiębiorstwa i całej gospodarki. Wiedzą o tym także ci mali - mówił Tomasz Styczyński, wiceprezes Banku PKO.

Dlatego, podkreśla, strategia banku stawia na taką ekspansję, a program akredytyw w tam bardzo pomoże, szczególnie na bardziej skomplikowanych rynkach.

Polbank: akredytywa ułatwia bankowi decyzję

− Sam instrument akredytywy nie do końca jest zabezpieczeniem  i bankowi trudno jest powziąć decyzję  -zwracał z kolei uwagę Jan Czeremcha, wiceprezes Raiffeisen Polbank.

Dzięki akredytywie łatwiej jednak będzie podjąć decyzję w sprawie finansowania czy prefinansowania kontraktu, gdyż mamy pewność, że te pieniądze wrócą do nas, mówi gość radiowej Jedynki.
Następne tego typu umowy z kolejnymi bankami BGK już wkrótce sfinalizuje.

BGK wyjaśnia, że akredytywa eksportowa zobowiązuje bank importera do zapłaty określonej kwoty w zamian za dokumenty, które prezentuje w niej przedsiębiorca za pośrednictwem swojego banku. Jeżeli dokumenty są zgodne, to wypłata pieniędzy jest gwarantowana, nawet jeśli importer okaże się niewypłacalny lub odmówi zapłaty.

Jednocześnie banki, współpracujące z BGK, mogą oferować przedsiębiorcom więcej usług związanych z prowadzeniem działalności biznesowej za granicą

Aleksandra Michałek – Tycner, jk