Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Katarzyna Walterska 24.05.2018

Małe gospodarstwo może otrzymać dofinansowanie na restrukturyzację

Dofinansowanie w wysokości 60 tysięcy złotych może otrzymać rolnik, który podejmie działania mające na celu restrukturyzację posiadanego, małego gospodarstwa. Idea jaka przyświeca udzieleniu tego wsparcia to podniesienie wartości ekonomicznej gospodarstwa, czyli zwiększenie produkcji i dochodowości.  

Gospodarstwa o wartości produkcji nie przekraczającej 10 tysięcy euro nie są wysokotowarowymi. Właśnie takie niewielkie gospodarstwa(o powierzchni co najmniej jednego hektara) mogą liczyć na pomoc.

- Celem  jest zatem zdynamizowanie wszystkich działań produkcyjnych  w takich gospodarstwach, aby były one miejscami pracy, które zapewnią godziwe warunki do życia na wsi- wyjaśnia Arkadiuszem Szymoniukiem, wiceprezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kwota, którą otrzyma rolnik jest podzielona na dwie transze

Pierwsza w wysokości do 48 tysięcy złotych będzie wypłacana w formie dużej zaliczki na podstawie wstępnych umów. Pozostała kwota czyli 12 tysięcy złotych przekazywana jest po zrealizowaniu całego przedsięwzięcia, przedstawionego w załączniku do wniosku o wsparcie.

Finansowane są wszystkie wydatki związane z prowadzeniem gospodarstwa, w tym wydatki związane z produkcją rolniczą. To wsparcie wymaga udokumentowania 100 procent pomocy, czyli beneficjent musi przedstawić dokumenty, które świadczyłyby o  wydaniu 100 proc. otrzymanej kwoty.

Możliwe są też wydatki związane z zakupem  środków trwałych

W tym przypadku od korzystającego z pomocy wymagane będzie udokumentowanie zagospodarowania co najmniej  80 proc. wartości  przekazanej puli wsparcia. Pod pojęciem środki trwałe należy rozumieć nowe: maszyny, urządzenia, wyposażenie. Mogą to być również urządzenia do rozwinięcia przetwórstwa rolno-spożywczego w gospodarstwie, czyli przygotowania do sprzedaży produktów wytwarzanych w gospodarstwie.

W przypadku dofinansowania inwestycji budowlanych, muszą być one wykonane na gruntach, które stanowią własność beneficjenta lub gruntach, które są przedmiotem użytkowania wieczystego lub dzierżawy z zasobów własności rolnej Skarbu Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego. Otrzymane wsparcie można również przeznaczyć na szkolenia.

Wnioski o przyznanie pomocy można będzie składać od 18 czerwca do 17 lipca 2018 roku,  w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, właściwych dla miejsca położenia gospodarstwa. Można to zrobić osobiście lub przez upoważnioną osobę, a także  przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce pocztowej. 

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, kw