Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 15.06.2018

Jakie perspektywy przed hodowcami trzody?

Rosnąca konkurencja na rynku światowym sprawia, że rok 2018 jest dla polskich hodowców trzody i przetwórców mięsa trudniejszy niż poprzedni.
Posłuchaj
  • Jakie perspektywy przed hodowcami trzody chlewnej, mówi w Agro-Faktach radiowej Jedynki Wiesław Różański, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego./Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

Pogłowie świń w Unii Europejskiej wzrosło o prawie 1 procent w porównaniu do ubiegłego roku. Przybywa zatem mięsa na rynku, to wpływa na obniżki cen.

Polscy hodowcy mają swoje atuty

− Polscy hodowcy mają jednak swoje atuty i nie dają za wygraną, podkreśla Wiesław Różański, prezes Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego.

I podkreśla, że naszym głównym atutem jest jakość, polskie rasy krajowe są poszukiwane na rynku i uznawane za dobro narodowe.

− Dzięki temu polscy hodowcy, trzymający się tej tradycji, będą odnosić sukcesy, również dochodowe, mówi gość Agro Faktów.

Sposobem na sukces jest certyfikacja

Nie jest o to łatwo w wymiarze satysfakcjonującym rolników. Sposobem na jej osiągniecie jest certyfikowanie produkcji.

Bo, jak podkreśla gość radiowej Jedynki, przemysł szuka powtarzalności, i to jest sposób na dalszy rozwój.

Bardzo szkodzi ASF

Coraz większym problemem staje się też Afrykański Pomór Świń.  

− Największym problemem zagrażającym zarówno hodowcom jak i przetwórcom pozostaje Afrykański Pomór Świń, zaznacza Wiesław Różański.

Bo, jak podkreśla gość radiowej Jedynki, choroba zablokowała wiele eksportowych rynków, przynosi straty rolnikom w miejscu występowania, bo ogranicza rynki lokalne.

− To ogranicza również rozwój gospodarstw, niepewnych co do dalszych losów tej produkcji, mówi gość radiowej Jedynki.

Zdaniem wielu ekspertów, drogą do osiągnięcia sukcesów w chowie i hodowli trzody chlewnej w Polsce  jest optymalizacja produkcji, pod którą  należy rozumieć przede wszystkim ograniczenie kosztów.

Dariusz Kwiatkowski, jk