Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 15.07.2016

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania

Od 15 lipca wchodzi w życie klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Urzędnicy będą sprawdzali korzyści podatkowe, które przekraczają 100 tys. złotych.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneEASTNEWS
Posłuchaj
  • 15.07.16 Puls Gospodarki: Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Goście: Mieczysław Groszek, Marek Zuber i Rafał Sadoch.

O tym, czy klauzula będzie skuteczna w uszczelnianiu systemu podatkowego i jak wpłynie na finanse przedsiębiorców mówili w Pulsie Gospodarki: Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich, ekonomista Marek Zuber oraz analityk mBanku Rafał Sadoch.

Państwo będzie mogło opodatkować działanie firmy, jeżeli uzna, że jego celem było uniknięcie zapłaty daniny. Firma będzie mogła zwrócić się do resortu finansów o wydanie tak zwanej opinii zabezpieczającej przed stosowaniem tych przepisów. Jej koszt to 20 tysięcy złotych. Takie rozwiązanie stosuje się w wielu krajach Unii Europejskiej.


Goście Pulsu Gospodarki (od lewej):  Marek Groszek, Marek Zuber i Rafał Sadoch, foto: PR24/TB Goście Pulsu Gospodarki (od lewej): Marek Groszek, Marek Zuber i Rafał Sadoch, foto: PR24/TB

Zdaniem Mieczysława Groszka, klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania jest potrzebna, jednak o jej skuteczności zadecyduje sposób jej stosowania.

 – Bardzo ważna i istotna jest możliwość zasięgania interpretacji od organów skarbowych, jednak wątpliwe jest pobieranie wysokiej opłaty za to, czyli 20 tys. złotych – mówił gość Pulsu Gospodarki.

Marek Zuber zauważył, że nigdzie na świecie nie ma przepisów idealnych, które ograniczałyby rzeczony proceder. Dlatego skuteczność klauzuli będzie zależała od praktyki. 

– Każdy tego typu przepis trzeba próbować wprowadzać w życie i dopiero to pokaże, czy on jest sensowny. Kierunek jest dobry, jednak czy klauzula będzie skuteczna, zobaczymy dopiero za ok. 6-12 miesięcy – utrzymywał ekonomista.

Według Rafała Sadocha, firmy będą nadal starały się zoptymalizować opodatkowanie. Innymi słowy, przedsiębiorstwa będą próbowały obniżyć opodatkowanie powyżej 100 tys. złotych.

– Fiskus chce z jednej strony zebrać jak największą ilość podatku, z drugiej strony biznes, jeśli tylko może, stara się unikać obciążeń podatkowych. Na przykład w przypadku sklepów wielkopowierzchniowych, które dzielą się na mniejsze sklepy, by finalnie oferować konsumentom niższe ceny – powiedział gość Polskiego Radia 24.

W Pulsie Gospodarki również o ewentualnych reakcjach ze strony rynków finansowych na zamach w Nicei, nowym gabinecie premier Wielkiej Brytanii Theresy May, a w szczególności usunięciu ze stanowiska Kanclerza Skarbu George’a Osborne’a oraz zagrożeniach i szansach na rynku pracy.  

Audycję prowadził Robert Lidke.

Polskie Radio 24/dds

Data emisji: 15.07.2016

Godzina emisji: 10.15

tagi: