Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Paweł Michalak 18.03.2020

Śledztwo ws. oszustw inwestycyjnych na dużą skalę. Kolejne osoby w rękach CBŚP

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejnych 9 osób w śledztwie dotyczącym oszustw za pośrednictwem platform inwestycyjnych. Podejrzani usłyszeli zarzuty. Dotychczas przedstawiono je w tej sprawie 96 osobom.

Ustalenia śledztwa wskazują, że zatrzymani działali w ramach wielu podmiotów oraz powiązanych spółek. Zarejestrowane one były m.in. na Cyprze, w Grecji oraz Wielkiej Brytanii i posiadały oddziały z siedzibą w Warszawie.

pap agent tomek 1200 (1).jpg
Półmilionowe poręczenie. Agent Tomek opuścił areszt

Sposób działania grupy polegał na tym, że przedstawiciele firmy kontaktowali się z potencjalnymi inwestorami, oferując produkty finansowe, które miały przynieść zysk nawet od 20 do 30 procent.

Tracili zainwestowane pieniądze

"Początkowo osiągane sukcesy zachęcały klientów do kolejnych inwestycji finansowych. Następnie członkowie grupy proponowali klientom nietrafione inwestycje, które powodowały wyzerowanie kont pokrzywdzonych. Po pewnym czasie inwestorzy tracili kontakt z przedstawicielami firmy, tracąc także wcześniej zainwestowane pieniądze" - wyjaśnia prokuratura.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Wyłudzenia na dziesiątki milionów złotych i lewe faktury. Akcja CBA na Mazowszu

Zatrzymani wykonywali funkcje pracowników tzw. działów retencji, którzy kontaktowali się z pokrzywdzonymi. Ustalono, że poszczególni inwestorzy na nietrafionych inwestycjach ponosili straty od 3 tysięcy do ponad 2 milionów złotych.

Podejrzani usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, która miała na celu prowadzenie działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

zatrzymanie-policja-areszt-przestepca-policja-gov-1200.jpg
Śląskie: uderzenie w mafię śmieciową, są kolejni zatrzymani

Zarzucono im ponadto działanie na szkodę osób dokonujących inwestycji środków pieniężnych na platformach inwestycyjnych oraz doprowadzenia kilkudziesięciu osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie ponad 25 milionów złotych.

Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozorów policji oraz zakazów opuszczania kraju. Poprzednie działania przeprowadzono w listopadzie 2018 roku oraz marcu i czerwcu 2019 roku.

Łącznie w sprawie zarzuty przedstawiono 96 podejrzanym. Na poczet przyszłych kar na mieniu podejrzanych zabezpieczono majątek o wartkości kilkunastu milionów złotych.

Prokuratura dodaje, że trwają czynności, która mają na celu ustalenie kolejnych składników majątku sprawców, które mają być przeznaczone na naprawę szkód pokrzywdzonych.

paw/