Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Marek Grabski 29.12.2020

Rosyjska szczepionka w użyciu w Argentynie, Sri Lanka pilotażowo przyjmuje turystów. COVID-19 na świecie

Trwa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego groźną dla życia chorobę COVID-19. Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u ponad 80,9 mln ludzi na świecie, ponad 1,76 mln zakażonych zmarło.

W większości krajów Unii Europejskiej trwa trzeci dzień szczepień przeciw COVID-19. W Irlandii będzie to dopiero początek kampanii, podczas gdy Niemcy, Węgry i Słowacja rozpoczęły szczepienia w sobotę. W Holandii początek akcji szczepień wyznaczono na 8 stycznia.

szczepionka rosja 1200.jpg
Węgry otrzymały rosyjską szczepionkę, wirus coraz częściej atakuje dzieci. COVID-19 na świecie

W niedzielę ruszyły szczepienia w europejskich krajach w ramach ogólnounijnej kampanii. W sobotę pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19 podano już między innymi: w Niemczech, na Węgrzech i Słowacji.

mg/fc

21:57

Przywódca republikańskiej większości w Senacie USA Mitch McConnell zablokował we wtorek starania, by jednogłośnie zatwierdzić ustawę Izby Reprezentantów o wsparciu w czasie pandemii kwotą 2 tys. dolarów Amerykanów o niskich zarobkach.

O podwyższenie kwoty z ustalonych wcześniej 600 dolarów do 2 tys. dla każdej osoby, która zarabia poniżej 75 tys. dolarów rocznie, zabiegał przywódca demokratycznej mniejszości w wyższej izbie Kongresu, Chuck Schumer. Wcześniej opowiedział się za taką kwotą prezydent Donald Trump.

21:28

We Francji potwierdzono minionej doby 11 395 nowych zakażeń koronawirusem, 384 chorych na COVID-19 zmarło w szpitalach – poinformowała we wtorek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF). Minister zdrowia Olivier Veran zapowiedział wprowadzenie w niektórych regionach godziny policyjnej od 18.00.

21:12

Nauczyciele i inni pracownicy szkolnictwa we Włoszech apelują o preferencyjny dostęp do szczepionek przeciwko koronawirusowi. Prośbę skierowały wszystkie związki zawodowe działające w oświacie w związku z zapowiedzianym na 7 stycznia ponownym otwarciem szkół.

21:12

 Siedem osób ze Stralsundu, na północy Niemiec, u których doszło do przedawkowania szczepionki na koronawirusa, wróciło już do domu po szpitalnej obserwacji pod kątem objawów grypopodobnych. Jedna kobieta nadal przebywa w szpitalu - pisze we wtorek portal RND. Pacjentka cierpi na bóle i zawroty głowy.

Błąd podczas szczepień wydarzył się w domu opieki w Stralsundzie, gdzie ośmiu pracownikom podano przez pomyłkę pięciokrotność zalecanej dawki szczepionki.

21:11

W szpitalu w Genui na północy Włoch zmarł pacjent, mający obniżoną odporność, który był zakażony koronawirusem nieprzerwanie przez 250 dni. Według lekarzy to rekordowy przypadek długości utrzymywania się tej infekcji.

21:10

Posłuchaj
00:41 slostan.mp3 Stan wyjątkowy na Słowacji przedłużony do 7 lutego. Korespondencja Wojciecha Stobby (IAR)

 

20:00

Wiceprezydent elekt USA Kamala Harris przyjęła szczepionkę przeciwko COVID-19.

19:41

Rząd Hiszpanii poinformował we wtorek, że służby medyczne tego kraju wiedziały o istnieniu nowego szczepu koronawirusa już we wrześniu. Potwierdził też, iż na walkę z epidemią Madryt uzyskał 10 mld euro z budżetu UE.

Jak powiedział w wywiadzie dla telewizji TVE minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa, mutacja koronawirusa, która w ostatnich dniach upowszechniła się w Wielkiej Brytanii, występowała już w Europie na jesieni.

- Znaliśmy ją już we wrześniu i nie sądzę, aby zwiększyła u nas znacząco występowanie zachorowań na COVID-19 - ocenił Illa.

19:40

Aż o 53 135 zwiększyła się liczba wykrytych przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co jest najwyższym dobowym wzrostem od początku epidemii - podał we wtorek po południu brytyjski rząd. Zarejestrowano też 414 zgonów w związku z COVID-19.

To czwarty rekord zakażeń w ciągu ośmiu dni, przy czym wzrosty w stosunku do poprzednich są coraz większe. Liczba nowych zakażeń jest wyższa o 11 750 od bilansu z poniedziałku, który do tej pory był rekordowym. Spośród tych nowych zakażeń aż 47 164 wykryto w Anglii, co również jest rekordem, 2510 - w Walii, 1895 - w Szkocji i 1566 - w Irlandii Północnej.

19:01

Ministerstwo zdrowia Ukrainy, liczy że w lutym 2021 roku otrzyma 150-200 tysięcy dawek szczepionki przeciwko COVID-19 - poinformował we wtorek na konferencji prasowej szef tego resortu Maksym Stepanow. Dodał, że kończą się obecnie negocjacje z producentami szczepionek.

19:00

W Argentynie we wtorek rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19 rosyjską szczepionką Sputnik V - poinformował minister zdrowia tego kraju Gines Gonzalez Garcia. Argentyna jest pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, który stosuje rosyjską szczepionkę w walce z pandemią.

Pacjentka po szczepieniu w szpitalu w Avellaneda pokazuje certyfikat szczepienia. Fot. PAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni Pacjentka po szczepieniu w szpitalu w Avellaneda pokazuje certyfikat szczepienia. Fot. PAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni
18:56

Włoskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaleciło siłom porządkowym skrupulatne kontrole w wieczór sylwestrowy, gdy obowiązywać będzie częściowy lockdown i godzina policyjna od 22.00 do 7.00 rano. Patrole mają sprawdzać sygnały o zabronionych zabawach w domach.

18:56

Średnia dzienna liczba nowych infekcji koronawirusem spadła w Belgii poniżej 2 tys. - wynika z wtorkowych danych belgijskiego instytutu zdrowia publicznego Sciensano.

Jak podaje "Brussels Times", pomiędzy 19 a 25 grudnia wykrywano średnio 1843,7 nowych zakażeń, co stanowi 28-procentowy spadek w porównaniu z tygodniem poprzednim.

18:55

W Norwegii z dwóch do pięciu wzrosła liczba potwierdzonych przypadków bardziej zaraźliwej brytyjskiej mutacji koronawirusa - podał we wtorek Norweski Instytut Zdrowia Publicznego.

Wszystkie trzy nowe zdiagnozowane przypadki dotyczą osób, które tuż przed Świętami Bożego Narodzenia przyjechały z Wielkiej Brytanii.

18:41

W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarło 659 osób zakażonych koronawirusem - o 214 więcej, niż wczoraj. 

Liczba zmarłych od początku pandemii przekroczyła dziś 73 tysiące. Wykryto ponad 11 tysięcy nowych przypadków, o niemal 3 tysiące więcej niż wczoraj, ale wykonano też o wiele więcej testów. Jednocześnie odsetek pozytywnych rezultatów testów spadł poniżej 9 procent. Wczoraj wynosił 12,5 procent.

17:59

Służby miejskie dezynfekują ulice w Damaszku. Fot. EPA/YOUSSEF BADAWI Służby miejskie dezynfekują ulice w Damaszku. Fot. EPA/YOUSSEF BADAWI
17:27

Zamknięta od marca dla zagranicznych turystów z powodu pandemii koronawirusa Sri Lanka znów przyjmuje gości. Pierwsi turyści przybyli na wyspę w poniedziałek w ramach pilotażowego programu - informuje agencja AP.

186 turystów, którzy przylecieli z Ukrainy, ma wypoczywać na Sri Lance przez 10 dni. To początek rządowego planu ponownego przyciągania do kraju zagranicznych urlopowiczów. Akcja ma potrwać do 24 stycznia i w jej ramach Sri Lankę odwiedzi ponad 2,5 tys. turystów, głównie z krajów byłego ZSRR.

16:56

Premier Szwecji Stefan Loefven oraz jeden z ministrów odwiedzili centra handlowe mimo własnych apeli, aby tego unikać - podały media. We wtorek poinformowano, że sytuacja epidemiczna w kraju wciąż jest trudna.

Według gazety "Expressen" Loefven był 20 grudnia w centrum handlowym Galerian w Sztokholmie, gdzie udał się do sklepu z zegarkami, choć wcześniej na konferencji prasowej nawoływał do rezygnacji ze świątecznych zakupów. Podobnie postąpił minister sprawiedliwości Morgan Johansson, który został przyłapany 26 grudnia przez telewizję SVT na szukaniu "spóźnionego prezentu" w sklepie ze sprzętem AGD w galerii handlowej w Lund w Skanii.

Johansson przyznał później w mediach społecznościowych, że "było to nieostrożne" i mógł swoje zakupy "lepiej zaplanować". Z kolei rzecznik premiera Mikael Lindstroem tłumaczył, że wizyta szefa rządu była bardzo konkretna i nie wiązała się z odwiedzaniem wielu miejsc.

16:43

Mimo złej pogody dotrze dziś do Włoch blisko 470 tysięcy dawek szczepionki przeciw koronawirusowi. Furgonetki, którymi miały być przewożone, zastąpiono samolotami. To już drugi taki transport od 25 grudnia.

Jak zapewnił komisarz nadzwyczajny Włoch do spraw epidemii, Domenico Arcuri, jeszcze dziś późnym wieczorem 469 tysięcy 960 dawek szczepionki dotrze do Włoch. Ze względu na śnieżyce odwołano transport samochodowy, którym miano je dostarczyć. Szczepionki rozwiezie 6 samolotów - każdy na inne lotnisko, między innymi w Rzymie i w Mediolanie. Stamtąd szczepionki zostaną rozwiezione do ponad dwustu ośrodków zdrowia i domów opieki.

16:39

UE zdecydowała o zakupie dodatkowych 100 mln dawek szczepionki BioNTech i Pfizer przeciwko Covid-19, która jest obecnie stosowana w całej Unii - poinformowała szefowa KE Ursula von der Leyen. (PAP/EPA/ANGELO CARCONI) UE zdecydowała o zakupie dodatkowych 100 mln dawek szczepionki BioNTech i Pfizer przeciwko Covid-19, która jest obecnie stosowana w całej Unii - poinformowała szefowa KE Ursula von der Leyen. (PAP/EPA/ANGELO CARCONI)
16:30

Przewodnicząca Komisji Europejskiej potwierdziła, że koncern Pfizer i BioNTech dostarczy do Unii Europejskiej dodatkowe 100 milionów dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Tak przewidywała umowa, którą Bruksela negocjowała w imieniu państw członkowskich z niemiecko-amerykańską firmą. Najpierw dostawę 200 milionów dawek, co ma nastąpić do września, z możliwością dokupienia 100 milionów.

Teraz szefowa Komisji Ursula von der Leyen poinformowała, że w sumie do krajów członkowskich zostanie dostarczonych 300 milionów dawek szczepionek firmy Pfizer i BioNTech, która została uznana za bezpieczną i skuteczną.

16:07

Radna miejska Cottbus z partii AfD urządziła przyjęcie dla dziewięciu osób, wbrew zasadom obowiązującego w Niemczech lockdownu. Policja musiała użyć gazu pieprzowego wobec jednego z agresywnych gości - informuje portal RND.

14:33

Najpoczytniejszy niemiecki dziennik "Bild" wytyka we wtorek rządowi kanclerz Angeli Merkel poważne błędy w procesie zamawiania szczepionek. Ich konsekwencją ma być deficyt szczepionek nawet dla najbardziej zagrożonych koronawirusem.

"Szczepionki będzie brakować do czerwca, nawet w przypadku grup wysokiego ryzyka" - ogłosił "Bild" we wtorek na swojej stronie internetowej. Powód? Rząd federalny zbyt długo polegał na Unii Europejskiej - uważa tabloid wydawany w Berlinie.

"Bruksela całymi miesiącami nic nie robiła. Niemcy, Francja, Włochy i Holandia zapowiadały szczepionkowy sojusz. Zrezygnowały jednak z niego na rzecz UE" - oskarża "Bild".

14:18

Szczepionki przeciwko Covid-19 są konieczne, trzeba je rozprowadzić w sposób sprawiedliwy i muszą być dostępne dla wszystkich - to główne tezy dokumentu watykańskiej komisji do spraw pandemii oraz Papieskiej Akademii Życia, ogłoszonego we wtorek.

W 20-punktowym dokumencie położono nacisk na niezbędną rolę szczepionki w pokonaniu pandemii i zapewnieniu ochrony zdrowia wszystkich.

Przypomina się, że papież Franciszek zwracał uwagę na to, że szczepionki muszą być dostępne dla wszystkich.

13:54

- Jeśli przeciwko koronawirusowi nie zaszczepi się dwie trzecie Włochów, konieczne może być wprowadzenie obowiązku szczepień - poinformował wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri. Jego zdaniem antyszczepionkowcy wśród lekarzy to porażka systemu ich kształcenia.

W opublikowanym we wtorek wywiadzie dla dziennika „La Stampa” wiceszef resortu zdrowia oświadczył, że nie można łudzić się, że możliwe będzie wyjście z kryzysu pandemicznego w ciągu kilku tygodni. - By pokonać COVID potrzeba masowego przystąpienia do szczepień - dodał.

13:16

Posłuchaj
00:52 10819433_1.mp3 Od dwóch dni w Taizé we wschodniej Francji odbywają się Europejskie Spotkania Młodych - organizowane przez tamtejszą międzynarodową wspólnotę ekumeniczną. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa spotkanie odbywa się częściowo wirtualnie. Młodzi chrześcijanie mogą uczestniczyć w modlitwach i spotkaniach transmitowanych w Internecie.

 

13:00

We wtorek w Iranie rozpoczęły się testy kliniczne badające skuteczność i bezpieczeństwo opracowanej w tym kraju szczepionki przeciwko Covid-19 - poinformowała państwowa telewizja. Iran jest jednym z najbardziej dotkniętych pandemią państw Bliskiego Wschodu.

Projekt szczepionki jest rozwijany przez firmę Shifa Pharmed, będącą częścią dużego państwowego holdingu Setad, kontrolowanego przez najwyższego przywódcę duchowo-politycznego Iranu, ajatollaha Alego Chameneia - pisze agencja Reutera.

11:53

We wtorek rano do Hiszpanii dotarł opóźniony transport szczepionek przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech. Poniedziałkowa realizacja dostawy była niemożliwa z powodu, jak określiło to hiszpańskie ministerstwo zdrowia, "nagłego zdarzenia logistycznego".

Partie szczepionek, które mają zostać wykorzystane w najbliższym tygodnia, wylądowały w Hiszpanii wczesnym rankiem na pięciu lotniskach: w Madrycie, Sewilli, Vitorii, Barcelonie oraz Walencji.

Według deklaracji hiszpańskiego ministerstwa zdrowia w transporcie znajduje się łącznie blisko 370 tys. dawek szczepionki, czyli o 20 tys. więcej niż się pierwotnie spodziewano.

11:50

Zakażonych koronawirusem mogło być nawet pół miliona mieszkańców chińskiego miasta Wuhan, prawie 10 razy więcej, niż wskazuje oficjalny bilans potwierdzonych infekcji w tym mieście – sugerują wyniki badań pod kątem przeciwciał, opisywane we wtorek przez media. (PAP/EPA/ROMAN PILIPEY) Zakażonych koronawirusem mogło być nawet pół miliona mieszkańców chińskiego miasta Wuhan, prawie 10 razy więcej, niż wskazuje oficjalny bilans potwierdzonych infekcji w tym mieście – sugerują wyniki badań pod kątem przeciwciał, opisywane we wtorek przez media. (PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)
11:27

W Wielkiej Brytanii trzeba szczepić dwa miliony osób tygodniowo, by zapobiec trzeciej fali epidemii koronawirusa - informuje agencja Reutera, powołując się na badania Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej.

"Przy braku znaczącej liczby szczepień w 2021 r. liczba hospitalizacji, przyjęć na oddziały intensywnej terapii i zgonów może przewyższyć tę z 2020 r." - czytamy w niezrecenzowanym jeszcze artykule o wynikach badań LSHTM.

10:55

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore poinformował, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Ameryce 1209 ofiar śmiertelnych COVID-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 150 092 kolejnych osób.

Uczelnia z Baltimore podała, że od początku epidemii w USA odnotowano łącznie 19 mln 299 960 przypadków zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 334 830.

10:54

Posłuchaj
00:52 10819113_1.mp3 We Włoszech rozpoczęła się dyskusja na temat wprowadzenia obowiązku szczepień przeciw koronawirusowi. Rząd jest w tej sprawie podzielony. Komitet rządowych ekspertów ds. walki z pandemią nie wyklucza takiej możliwości.

 

10:24

Prezydent RPA Cyril Ramaphosa ogłosił nowe ograniczenia związane z pandemią, w tym zakaz sprzedaży alkoholu, wydłużenie godziny policyjnej i zamknięcie plaż. RPA jest najbardziej dotkniętym pandemią krajem Afryki, koronawirusem zakaziło się tam ponad milion osób.

10:14

Podczas ostatniej doby liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła o 852, zarejestrowano również 12 892 nowych zakażeń - poinformował Instytut im. Roberta Koch. W Niemczech obowiązuje obecnie lockdown, który trwać będzie co najmniej do 10 stycznia. (PAP/EPA/MARKUS SCHREIBER) Podczas ostatniej doby liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła o 852, zarejestrowano również 12 892 nowych zakażeń - poinformował Instytut im. Roberta Koch. W Niemczech obowiązuje obecnie lockdown, który trwać będzie co najmniej do 10 stycznia. (PAP/EPA/MARKUS SCHREIBER)
09:50

Indyjskie ministerstwo zdrowia poinformowało we wtorek, że u sześciu osób w tym kraju wykryto nowy, bardziej zaraźliwy szczep koronawirusa pochodzący z Wielkiej Brytanii. Zakażeni to osoby przybyłe niedawno z Wysp Brytyjskich.

09:50

Posłuchaj
00:49 10819069_1.mp3 Na Białoruś przybyła pierwsza partia rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi "Sputnik V". To pierwszy kraj poza Rosją, który zezwolił na użycie tej szczepionki.

 

09:36

Prezes krajowego Stowarzyszenia Wirusologii Arnaldo Caruso ogłosił, że w Brescii w Lombardii odkryto "włoską odmianę" koronawirusa, która być może jest prekursorem angielskiej. Jak wyjaśnił, ten wariant krążył w Italii już w sierpniu.

09:34

Brytyjskie media poinformowały we wtorek, że liczba pacjentów z COVID-19 w szpitalach przekroczyła już poziom z kwietniowego szczytu, a niektóre szpitale są na granicy wydolności. Liczba wykrytych przypadków koronawirusa w Wielkiej Brytanii zwiększyła się o ponad 41 tysięcy, co jest najwyższym dobowym wzrostem od początku epidemii.