Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 08.01.2021

Yoshimasa Sugawara - legenda rajdu Dakar

Czy możliwe, aby najstarszym uczestnikiem Dakaru był prawdziwy samuraj? Przed Państwem – Sugawara San!

Skojarzenia z Japonią

Z czym kojarzy się Japonia? Odpowiedź jest prosta! Miłośnicy podróży i turystyki powiedzą z największym miastem świata (Tokio), szybką koleją miejską "Shinkansen" oraz górą Fuji – majestatycznym wulkanem położonym na styku trzech płyt tektonicznych i zarazem najwyższym szczytem kraju, który przy sprzyjającej pogodzie widać doskonale z odległej o 80 kilometrów Shizuoki. 

Dla miłośników literatury, kinematografii czy muzyki, będą to postacie Harukiego Murakamiego, Akiry Kurosawy czy Yasuharu Takanashi. Dla miłośników sportu, skoczkowie narciarscy – „nieśmiertelny” Noriaki Kasai, nie mniej słynny Kazuyoshi Funaki czy Masahiko Harada…

Fani anime i mangi… wymieniać moglibyśmy w nieskończoność!

Japońska motoryzacja

A co powiedzą fani motoryzacji? Z czym im kojarzy się Japonia? Okazuje się, że i tutaj Japończycy mają się czym pochwalić. Japońska motoryzacja wiąże się z jakością wykonania, trwałością i niezawodnością. „Kanciaki” z lat 70, 80 i 90-tych ubiegłego stulecia lub prawdziwy „japończyk” – tzw. JDM (samochód wyprodukowany na rynek wewnętrzny) są marzeniem wielu.
Fani sportu samochodowego być może wskażą na drifting, bo to przecież w Japonii wszystko się zaczęło – później moda na „jazdę bokiem w obłokach kadmu” poszła dalej w świat. Miłośnicy tuningu wskażą na Akirę Nakaiego, który upodobał sobie do przeróbek głównie samochody marki Porsche.

A co powiedzą miłośnicy motorsportu i rajdu Dakar? Tu odpowiedź może być tylko jedna! Japonia i rajd Dakar to przede wszystkim Yoshimasa Sugawara. Aktualnie 79 lat na karku, zdrowie, krzepa, pogoda ducha, a za sobą 36 startów w rajdzie Paryż-Dakar i rajdzie Dakar. I na tym nie koniec! Setki tysięcy kilometrów za kółkiem, setki rajdów (mniejszych i większych, krótszych i dłuższych), a także wyścigów na japońskich torach oraz w aurze górskiej!

Źródło: YT


W młodości ścigał się z dorosłymi zawodnikami swoją Hondą S600, zakupioną za ciężko zarobione pieniądze przy pracy fizycznej na nieistniejącym już torze w Funabashi. Potem były wyścigi górskie, rajdowe wspinaczki a na koniec - rajdy terenowe.

00:42 Grzegorz Baran - wspomnienia o Sugawarze Grzegorz Baran - wspomnienia o Sugawarze

To wspomnienie ze startu w 2003 roku. Spokojny, wyważony i pragmatyczny. Cieszący się życiem i „bawiący się” rajdem Paryż-Dakar i Dakar. Taki jest Yoshimasa Sugawara. Po raz ostatni 79-latek z Hokkaido w rajdzie startował w 2020 roku w Afryce podczas Africa Eco Race.

00:56 Wyciągnąć rękę z pomocą Wyciągnąć rękę z pomocą

 

00:28 Jak dogadać się z Sugawarą? Jak dogadać się z Sugawarą?

Grzegorz Baran z Yoshimasa Sugawara Grzegorz Baran z Yoshimasa Sugawara

Sugawara to pragmatyzm i spokój. Jest jeszcze jedna typowa dla Japończyków cecha: minimalizm. W przypadku naszego bohatera – czasami, aż za bardzo widoczny.

00:45 Oszczędność Sugawary Oszczędność Sugawary

Pasją do rajdów terenowych i rajdu Dakar Yoshimasa Sugawara zaraził swoich synów. 

Teruhito w tym roku startuje w Arabii Saudyjskiej za kierownicą ciężarówki. Yoshikaru, który z wykształcenia jest inżynierem przemysłowym i specjalistą od robotyki, cybernetyki i mechatroniki, traktuje sport motorowy jako rozrywkę.

00:30 Synowie Sugawary idą w ślady ojca? Synowie Sugawary idą w ślady ojca?

Miłość do rajdów jest bezwarunkowa. To sport dla wybranych – trzeba być twardym jak skała i odpornym psychicznie w każdych warunkach.


O trudach rywalizacji w Arabii Saudyjskiej przekonał się na 4 etapie syn naszego dzisiejszego bohatera – Teruhito Sugawara. Po tym jak rolował ciężarówkę na wydmach postawił wraz z załogą samochód na koła i jechał dalej!


Tak walczą prawdziwi samurajowie!

Łukasz Siudak

CZYTAJ TAKŻE: