Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Karpa 27.06.2013

W piątek zaczynają się wakacje. Bilans roku szkolnego 2012/2013

Wprowadzenie reformy edukacji do szkół ponadgimnazjalnych, uchwalenie ustawy o opłatach za przedszkola, rządowa zapowiedź zmian dotyczących wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków – to najważniejsze wydarzenia roku szkolnego 2012/2013.
W piątek zaczynają się wakacje. Bilans roku szkolnego 20122013Glow Images/East News

Kończący się rok szkolny był czwartym rokiem reformy w szkołach. Od 1 września nowa podstawa programowa nauczania obowiązywała w przedszkolach oraz klasach I-III szkół podstawowych i gimnazjów, objęła także klasy IV szkół podstawowych oraz klasy I szkół ponadgimnazjalnych.

Zgodnie z założeniami reformy uczniowie pierwszych klas liceów ogólnokształcących kontynuowali rozpoczętą w gimnazjum naukę wszystkich przedmiotów ogólnych w zakresie podstawowym, w tym obowiązkowych przedmiotów maturalnych: języka polskiego, matematyki, języków obcych.

Rok szkolny 2012/2013 to początek reformy szkolnictwa zawodowego. Polega ona odejściu od kształcenia w konkretnym zawodzie na rzecz takiego nauczania, by w wyniku niego uczeń zdobywał kwalifikacje konieczne do wykonywania danego zawodu.

Z kolei w I klasach szkół podstawowych rok 2012/2013 był kolejnym rokiem z rzędu obok siedmiolatków zgodnie z wolą rodziców rozpoczynały naukę sześciolatki (było to 17,62 proc. rocznika sześciolatków).

Na początku czerwca rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którym we wrześniu 2014 roku obowiązkiem szkolnym objęte zostaną sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 roku. Dzieci urodzone w drugiej połowie rocznika 2008 pójdą obowiązkowo do szkół we wrześniu w 2015 roku wraz z wszystkimi sześciolatkami urodzonymi w roku 2009. Dzień po przyjęciu przez rząd tego projektu w Sejmie złożony został wniosek o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum edukacyjnego m.in. w sprawie obniżenia wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat. Wraz z wnioskiem organizatorzy akcji "Ratuj Maluchy!" złożyli blisko 950 tys. podpisów osób go popierających pomysł organizacji referendum. Premier Donald Tusk zaznaczył, że choć ma uznanie dla energii i intencji tych wszystkich, którzy angażują się na rzecz akcji referendalnej, to nie może jej poprzeć.

Drugi przygotowany w tym roku przez MEN projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczył dofinansowania edukacji przedszkolnej z budżetu państwa i obniżenia opłat za przedszkola. Nowelizacja została w czerwcu przyjęta przez Sejm i Senat. Czeka teraz na podpis prezydenta. Zgodnie z nią, od września 2013 roku edukacja przedszkola będzie dotowana z budżetu państwa. Ma to zmniejszyć opłaty wnoszone przez rodziców oraz pomóc rozwijać sieć przedszkoli. W nowelizacji "przedszkolnej" zapisano także, że od 1 września 2015 roku wszystkie dzieci czteroletnie, a od 1 września 2017 roku dzieci trzyletnie – będą miały prawo do edukacji przedszkolnej. W praktyce oznacza to, że samorządy będą musiały zapewnić miejsca dla tych dzieci, jeśli ich rodzice będą zainteresowani posłaniem ich do przedszkola.

Rok szkolny 2012/2013 to także pilotaż rządowego programu Cyfrowa Szkoła. Realizowany było on w blisko 400 szkołach podstawowych w całym kraju. W jego ramach około 7 tys. nauczycieli przeprowadziło 50 tys. lekcji z wykorzystaniem technik informacyjno-komunikacyjnych dla 70 tys. uczniów, powstało ponad 2 tys. scenariuszy lekcji. Wyniki pilotażu mają być wykorzystane do przygotowania programu cyfryzacji wszystkich polskich szkół.

Równolegle do pilotażu trwały prace nad przygotowaniem 18 elektronicznych podręczników do 14 przedmiotów. We wrześniu 2013 roku. mają być gotowe próbne wersje trzech podręczników do matematyki; wszystkie e-podręczniki mają być gotowe do czerwca 2015 roku.

PAP/mk

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>