Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 20.10.2016

Toyota to nie koniec. Szykują się kolejne duże inwestycje w Polsce

Toyota to nie wszystko. Będą kolejne duże inwestycje w Polsce, zapowiada na antenie radiowej Jedynki Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Obserwujemy ostatnio wzmożone zainteresowanie Polską, dodaje szef PAIiIZ.
Posłuchaj
  • O inwestycjach w Polsce mówił w „Ekspressie gospodarczym” radiowej Jedynki: Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Kolejne inwestycje są w toku, zapewnia Tomasz Pisula.

- W samych projektach, które obsługuje PAIiIZ, a jest ich aktualnie 183, aż 14 pojawiło się w przeciągu ostatnich dwóch tygodni. Można powiedzieć, że widać wzmożone zainteresowanie inwestorów Polską i inwestycjami w naszym kraju – zwraca uwagę gość „Ekspressu gospodarczego”.

Inwestycje oparte na wiedzy

Istotne, aby Polska, jak mówi  Tomasz Pisula, przyciągała jak najwięcej inwestycji, które wykorzystują potencjał polskich inżynierów, specjalistów IT, czy naszych maszyn, lub technologii, nie tylko tanią siłę roboczą.

- To jest jedno z głównych założeń planu wicepremiera Morawieckiego, mianowicie chodzi nam o podskoczenie w łańcuchu dostaw. Owszem bardzo się cieszymy z inwestycji, które wymagają siły roboczej i są bardzo chłonne, jeżeli chodzi o pracę ludzką. Natomiast my chcielibyśmy obsługiwać i ściągać tutaj inwestycje, które opierają się na wiedzy, kładą mniejszy nacisk na niewykwalifikowaną siłę roboczą, a bardziej potrzebują polskich inżynierów, naszych maszyn, polskiego przemysłu IT – zaznacza rozmówca Jedynki.

Jak dodaje szef PAIiIZ, każda nowa inwestycja w Polsce cieszy, niezależnie od kraju pochodzenia kapitału, który u nas inwestuje.

- Najfajniej byłoby obsługiwać polskich inwestorów. Polska w rankingu inwestorów obsługiwanych przez PAIiZ radzi sobie całkiem dobrze – zauważa Tomasz Pisula. – Ale nikogo nie dyskryminujemy. Cieszy nas każdy inwestor, zwłaszcza taki, który produkuje rzeczy zaawansowane technicznie i pomaga nam budować nasz kapitał ludzki – dodaje.

Konkurs "Grunt na medal" rozstrzygnięty

Tymczasem w czwartek rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu "Grunt na medal". Nagrodzonych zostało 16 - po jedynym na każde województwo - najlepszych terenów inwestycyjnych w Polsce.

 - Z terenów, które zostały zgłoszone do konkursu, nie wszystkie to wielkie areały. Było też sporo działek małych, aczkolwiek dobrze przygotowanych – wyjaśnia Tomasz Pisula.

Maksymalne uproszczenie procesu inwestycyjnego

Jak dodaje szef PAIiIZ, zwycięskie tereny łączy jeden wspólny mianownik.

- Jest to chęć ze strony podmiotów, które zarządzają tymi terenami, do maksymalnego uproszczenia procesu inwestycyjnego. Każdy z tych terenów jest inny. Niektóre są położone blisko autostrad i świetnie skomunikowane, inne nie, jedne są położone na terenach wiejskich, drugie w miastach, jedne są we wschodniej Polsce, inne w zachodniej, zatem więcej je dzieli, niż łączy. Ale tym, co je łączy, jest fakt, że samorządy, miejscowi gospodarze bardzo serio traktują potrzeby inwestorów i wkładają bardzo dużo pracy w to, by ewentualny proces inwestycyjny maksymalnie uprościć i przyspieszyć – podkreśla Tomasz Pisula.

Jak pokazuje historia konkursu "Grunt na medal", wyróżnienie w nim jest dla terenów przepustką do łatwiejszego pozyskania inwestora.

- Na przestrzeni 11 lat ponad połowa laureatów dość prędko znalazła inwestora – mówi szef PAIiIZ.

O zainteresowanie inwestorów z całego świata, przez blisko pół roku, walczyły 142 gminy, które zaprezentowały łącznie 179 ofert.

Konkurs "Grunt na medal" jest organizowany przez  PAIiIZ, marszałków województw oraz Regionalne Centra Obsługi Inwestora.

Błażej Prośniewski, awi