Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 14.11.2016

Stołeczny parkiet czuje odwrót kapitału od rynków wschodzących

Blisko 2,4 procent stracił dzisiaj indeks największych spółek.
Posłuchaj
  • O wypływaniu kapitału z rynków wschodzących, kierowanych w kierunku USA, co skutkuje osłabieniem polskiej waluty i warszawskiej giełdy, mówi w Ekspresie Gospodarczym radiowej Jedynki Daniel Kostecki, analityk giełdowy i walutowy. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Spadały akcje wszystkich dwudziestu spółek wchodzących w skład indeksu WIG-20. Najmniej wśród nich stracił PKO Bank Polski - 1 procent, a najwięcej - Eurocash.

Nieudana sesja dla inwestorów

̶  Akcje dystrybutora żywności, chemii gospodarczej, alkoholu i wyrobów tytoniowych straciły blisko 7 procent - mówił w radiowej Jedynce Daniel Kostecki, analityk giełdowy i walutowy.

I dodaje, że CCC stracił prawie 4,5 proc., Energa staniała o prawie 4 proc.

̶  To była bardzo nieudana sesja dla kupujących akcje na warszawskim parkiecie – mówi analityk.

Kapitał przesuwa się w kierunku USA

U nas było słabiej niż na innych parkietach.

Jak tłumaczy analityk, mamy do czynienia ze złożoną sytuacją globalną, gdzie kapitał przesuwa się do Stanów Zjednoczonych, gdyż zapowiadana przez Donalda Trumpa polityka dużych wydatków z budżetu i ekspansji fiskalnej ma prowadzić do większego wzrostu gospodarczego USA.

̶  Co za tym idzie, inwestycje w USA, czy podwyżka stóp procentowych zachęcają kapitał do kierowania się w kierunku USA, mówi Kostecki.

I dodaje, że ten kapitał wypływa z rynków wschodzących, w tym dotyczy to polskiej waluty i giełdy.

Podobnie na rynkach walutowych – złoty słabnie, dolar zyskuje

I widać to też na rynku walutowym. Dolar się umacnia, a złoty słabnie.

̶  Perspektywa szybszych podwyżek stóp procentowych w USA powoduje umocnienie dolara wobec złotego na poziom 4,10, mówi gość Ekspresu Gospodarczego.

Jak dodaje, plusem jest to, że złoty nie traci aż tak wiele do euro czy franka.

Od zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, najwięcej straciło meksykańskie peso - 12 procent.

Nasz złoty – mniej więcej 4 procent – tyle samo, co rosyjski rubel, turecka lira czy węgierski forint. Słaby wynik złotego to też efekt powiązania z euro, a to europejska waluta osłabiła się w stosunku do dolara o ponad 2 i pół procent.

Dolar kosztuje 4 złote i 11 groszy, euro 4.41zł, frank 4 złote i 12 groszy, funt 5.12 zł.

Sylwia Zadrożna, jk