Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 06.11.2017

Łódź z ogromnym potencjałem inwestycyjnym. Zostanie wykorzystany?

Łódź, trzecie co do wielkości miasto w Polsce, jeszcze do niedawna traktowana była jak uboga krewna wobec innych polskich miast. Wiele wskazuje jednak na to, że już wkrótce będzie jej dane raz na zawsze zerwać z tą etykietą.
Posłuchaj
  • O potencjale inwestycyjnym Łodzi mówiła w radiowej Jedynce: Karolina Korzeniewska z firmy Antal (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

W najnowszym badaniu „Łódź miastem nowych inwestycji” potencjał biznesowy tego miasta oceniono na 7,5 punktów w dziesięciostopniowej skali, a to oznacza, że Łódź raczej nie powinna narzekać na małe zainteresowanie ze strony biznesu, mówi Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Karolina Korzeniewska z firmy Antal.

- Bardzo często spotykam się z inwestorami, którzy planują inwestycje w Polsce. I oni zadają pytanie, jaki jest poziom dojrzałości tego rynku, co ten rynek może zaoferować, co już zdobył, ile ma jeszcze do zrobienia, jaka jest przestrzeń do tego, żeby osiągnąć tutaj sukces. Dlatego postanowiliśmy to w jakiś sposób zmierzyć. Zbadaliśmy zarówno całą Polskę, jak i Łódź, a później kolejne miasta. To, co pokazała Łódź, jest rzeczywiście imponujące i okazuje się być bardzo atrakcyjne. Ten współczynnik 7,5 punktów oznacza, że jest to rynek dojrzały, który rozumie biznes, potrafi z nim funkcjonować. Zasoby ludzkie są przygotowane, żeby na potrzeby tego biznesu odpowiedzieć. Jest wystarczająco przestrzeni, nie ma zagrożenia, że ktoś rozpocznie jakąś inicjatywę, zacznie pracować i okaże się, że nie ma rąk do pracy, że nikt nie chce, że się nie da – mówi ekspertka.

Wysoki poziom edukacji

Bardzo wysoko oceniono dostępność przyszłych pracowników.

- Łódź ma ogromny potencjał edukacyjny i bardzo wysoki poziom edukacji. To, co dają uniwersytety z regionu, których jest 13, to bardzo dobry zasób ludzki do wykorzystania, o potencjale biznesowym. Natomiast cały rynek cierpi na niedobór kompetencji, głównie językowych. Pozostałe kompetencje ten rynek jest w stanie dostarczyć w odpowiedniej ilości – uważa Karolina Korzeniewska.

Ogromne zainteresowanie inwestorów

W tej chwili rynek łódzki cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów, dodaje ekspertka.

- Miasto to jest dobrze postrzegane, głównie ze względu na to, że jest blisko Warszawy, a jest tańsze od stolicy pod kątem zatrudnienia pracowników, a ci pracownicy są chętni do pracy, a w innych regionach Polski różnie z tym bywa. Jest ten dostępność do infrastruktury, która poprawia się z dnia na dzień – wylicza zalety Łodzi rozmówczyni Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

I to zarówno transportowa, jak i biurowa. Na tle całego kraju Łódź wypada bardzo dobrze pod względem administracji publicznej, która bardzo przyjaźnie podchodzi do inwestorów.

Łódź spełnia wszystkie kryteria, które składają się na potencjał inwestycyjny miasta. Najważniejsze z nich to: strategiczna lokalizacja w Polsce, duża ilość realizowanych inwestycji infrastrukturalnych oraz atrakcyjne zaplecze kulturalno-rozrywkowe.

Łódź stara się o organizację międzynarodowej wystawy EXPO w roku 2022. Oprócz Łodzi, kandydatami są tu Minneapolis i Buenos Aires. Decyzja o wyborze organizatora podjęta zostanie w siedzibie OECD w Paryżu już 15 listopada.

Sylwia Zadrożna, awi