Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Kacper Wróblewski 03.07.2019

Dlaczego zawarto Unię Lubelską?

450 lat temu w Lublinie zawarto Unię Lubelską, na mocy której Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie stały się Rzeczpospolitą Obojga Narodów. W XVI i XVII wieku było to jedno z największych i najważniejszych państw Europy, które wykształciło własną, oryginalną kulturę. 
Unia_Lubelska_1200x660.jpg
450. rocznica zawarcia Unii Lubelskiej [SERWIS SPECJALNY]

Rzeczpospolita Obojga Narodów była państwem, w którym od 6 do 10 proc. społeczeństwa posiadało prawa obywatelskie, w tym mogło decydować o wyborze władcy, co było niespotykane w ówczesnej Europie. I Rzeczpospolita przetrwała do 1795 roku. 

– Początkowo była to unia dynastyczna. Chodziło o to, żeby prężną dynastię Jagiellonów związać z Polską, która na skutek różnych okoliczności, w pewnym momencie miała na tronie Jadwigę, czyli kobietę. Trzeba było wówczas dać jej małżonka, aby zapewnić ciągłość tronu – mówi prof. Piotr Ugniewski, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponadto:

  • Felieton prof. Michała Kopczyńskiego o kuchniach fabrykach;
  • Kalendarium historyczne: dni od 1 do 7 lipca, cykl "Sto lat temu";
  • Dzieje się historia: książka Marcina Zaborskiego "Lato 1939. Jeszcze żyjemy" oraz książka Anny Lisieckiej "Wakacje 1939";
  • Też przeczytajcie: Karolina Wichowska poleca książkę "Stacja Plac Dzierżyńskiego, czyli metro którego Warszawa nie zobaczyła".

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: prof. Piotr Ugniewski (historyk, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 3.07.2019
Godzina emisji: 22.06

IAR/kw/mk