Marcin Nowak 25.11.2012

Przebudzenie Wisły Kraków? Wygrana w Chorzowie

Ruch Chorzów przegrał na własnym boisku z Wisłą Kraków 1:2 (0:0) w meczu 13. kolejki piłkarskiej T-Mobile Ekstraklasy.
Ruch Chorzów - Wisła KrakówRuch Chorzów - Wisła Kraków PAP/Andrzej Grygiel
  • Łukasz Burliga, piłkarz Wisły Kraków po meczu z Ruchem Chorzów (IAR)
  • Andrzej Niedzielan, piłkarz Ruchu Chorzów po meczu z Wisłą Kraków (IAR)

Obu zespołom zależało na poprawieniu kiepskiej sytuacji w tabeli. Po spotkaniu zadowoleni byli tylko goście, którzy wygrali 2:1.
Trener chorzowian Jacek Zieliński ma w końcówce rundy jesiennej poważne problemy z zestawieniem linii pomocy, bo z powodu kontuzji "wypadło" mu czterech zawodników. Nieco poprawił sytuację powrót do gry Marcina Malinowskiego.
Z kolei wiślacką ofensywę osłabił brak Ivicy Ilieva i Cwetana Genkowa, z "tyłu" nie było Gordana Bunozy i Arkadiusza Głowackiego.
Goście mieli inicjatywę w pierwszym kwadransie spotkania, mieli też dwie okazje bramkowe Łukasza Garguły.
Później do głosu doszli "Niebiescy". Mateusz Malinowski dał się uprzedzić krakowskiemu bramkarzowi w sytuacji sam na sam, a Igor Lewczuk wpakował z bliska piłkę do siatki, jednak sędzia odgwizdał pozycję spaloną. Spadła na niego po tej decyzji "fala krytyki" w trybun.
Zdecydowanie lepiej zaczęli drugą połowę gospodarze. Kilka razy groźnie było w okolicach pola karnego rywali.
Wiślacy trwający ok. 20. minut napór przetrwali bez strat i zaczęli sami myśleć o zmianie wyniku. Osiągnęli cel po podaniu Rafała Boguskiego i strzale Łukasza Garguły. Chorzowianie spieszyli się w końcówce, by wyrównać i ... zostali ukarani. Duży błąd w obronie gospodarzy z zimną krwią znów wykorzystał Garguła.
W doliczonym czasie gry honorowego gola dla gospodarzy zdobył Andrzej Niedzielan. Trafił w lidze po ponad rocznej przerwie.
Ruch przegrał trzeci ligowy mecz z rzędu.

Ruch Chorzów - Wisła Kraków 1:2 (0:0)
Bramki: 0:1 Łukasz Garguła (73), 0:2 Łukasz Garguła (90), 1:2 Andrzej Niedzielan (90+3-głową).
Żółta kartka - Ruch Chorzów: Marcin Malinowski, Marek Szyndrowski, Igor Lewczuk, Arkadiusz Piech, Grzegorz Kuświk. Wisła Kraków: Osman Chavez, Kew Jaliens, Michał Chrapek, Daniel Sikorski.
Sędzia: Dawid Piasecki (Słupsk). Widzów 3 000.
Ruch Chorzów: Michal Peskovic - Żeljko Djokic, Piotr Stawarczyk, Maciej Sadlok, Igor Lewczuk - Mateusz Kwiatkowski (74. Andrzej Niedzielan), Marcin Malinowski (76. Grzegorz Kuświk), Filip Starzyński, Marek Szyndrowski, Maciej Jankowski (66. Jakub Smektała) - Arkadiusz Piech.
Wisła Kraków: Sergei Pareiko - Marko Jovanovic, Osman Chavez, Kew Jaliens, Łukasz Burliga - Łukasz Garguła (90+1. Alan Uryga), Radosław Sobolewski, Maor Melikson, Cezary Wilk, Michał Chrapek (58. Rafał Boguski) - Romell Quioto (46. Daniel Sikorski).

Wyniki meczów 13. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2012-11-23:
Legia Warszawa - Widzew Łódź 1:0 (0:0)
Korona Kielce - Piast Gliwice 4:0 (1:0)

2012-11-24:
Górnik Zabrze - Pogoń Szczecin 0:0
Polonia Warszawa - KGHM Zagłębie Lubin 0:1 (0:0)
PGE GKS Bełchatów - Lechia Gdańsk 1:1 (0:0)

2012-11-25:
Śląsk Wrocław - Jagiellonia Białystok 3:3 (2:0)

Pozostałe mecze kolejki

2012-11-26:
Podbeskidzie Bielsko-Biała - Lech Poznań (18.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16. PGE GKS Bełchatów 13 1 2 10 7-22 5 -15

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze;