Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 13.07.2017

„Funkcja kontrolna nad władzą sądowniczą zostanie przywrócona”

- W Krajowej Radzie Sądownictwa od 20 lat mieliśmy sytuację, w której przedstawiciele władzy wykonawczej i sądowniczej powinni wspólnie kreować to, jak będzie wyglądała przyszłość sądownictwa. Praktyka pokazała jednak, że sędziowie stanowią większość i sami decydują, kto zostanie sędzią. To wbrew duchowi konstytucji – stwierdził w audycji 24 Pytania Sebastian Kaleta z ministerstwa sprawiedliwości. Sejm przyjął w środę ustawę zmieniającą ustrój sądów.
Sebastian KaletaSebastian KaletaPR24

Jak stwierdził Sebastian Kaleta, dotychczas sędziowie sami siebie wybierali i rozliczali. – Dzięki tej reformie funkcja kontrolna nad władzą sądowniczą zostanie przywrócona. Co więcej, zmiana sposobu wyboru sędziów przez parlament spowoduje, że ten organ będzie bardziej otwarty na różnego rodzaju np. krytykę publiczną – dodał gość.

Kaleta podkreślił w Polskim Radiu 24, że polska konstytucja przewiduje, że władzę sprawuje w Rzeczpospolitej Polskiej naród bezpośrednio lub za pośrednictwem swoich przedstawicieli. - Nie może być tak, że władza sądownicza jest wyjęta spod podstawowej zasady konstytucyjnej. Jeśli poseł do Sejmu, senator podlega weryfikacji wyborczej, naród deleguje tę osobę do sprawowania władzy, ale dotychczas sposób funkcjonowania KRS-u powodował, że obywatel tego swojego mandatu do sprawowania władzy sądowniczej sądownictwu nie przekazywał – mówił.

Odniósł się także do innych zmian wprowadzanych przez resort sprawiedliwości. - Ministerstwo Sprawiedliwości walczyło m.in. o wprowadzenie tzw. konfiskaty rozszerzonej, by majątek przestępców, którzy są namierzani przez sądy i prokuraturę i który zdobyli na przestępstwie, nie był przez nich wykorzystywany po wyjściu z więzienia. Ktoś taki powinien bowiem majątek ten stracić. Wiele osób zna plagę przepisywania przez przestępców majątku na osoby trzecie, ciotki wnuków itd. Ta ustawa z tym skończyła – tłumaczył Kaleta.

Mówił też o staraniach rządu dotyczących uszczelnienia VAT. – Za poprzednich rządów służby były bierne. Dziś prokura ze służbami co kilka dni rozbija kolejne grupy, które wyłudzały z naszego majątku setki milionów zł. Ta pobłażliwość poprzedniego rządu w zakresie ścigania poważnej przestępczości gospodarczej musiała się skończyć i się skończyła. Dobre wyniki budżetowe są z tym związane – podsumował Kaleta.

Sebastian Kaleta mówił także o pracach Komisji Weryfikacyjnej. Jej dzisiejsze posiedzenie będziemy transmitować w Polskim Radiu 24 od godz. 11:00.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24/pr

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 13.07.17

Godzina emisji: 7:35