Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 12.04.2022

Tomasz Siemoniak o przyjęciu Szwecji i Finlandii do NATO: odpowiedź na działania Rosji

- To państwa, które mają bardzo mocne własne siły zbrojne, dużą tradycję budowania samowystarczalności obronnej, całkiem niezły przemysł obronny. NATO stałoby się jeszcze mocniejsze, a dla Rosji na północnej flance byłaby to zasadnicza zmiana sytuacji - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Siemoniak, były minister obrony (Platforma Obywatelska). 
Posłuchaj
  • Tomasz Siemoniak o członkostwie Szwecji i Finlandii w NATO (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka)
Czytaj także

Według sondaży rośnie liczba Szwedów popierających wstąpienie ich kraju do NATO. Wyraźna większość ankietowanych opowiada się za członkostwem w Sojuszu, jeśli jednocześnie na podobną drogę zdecyduje się Finlandia.

Tomasz Siemoniak komentował informacje o możliwym wstąpieniu do NATO Szwecji i Finlandii. - To oznaczałoby bardzo mocną, strategiczną odpowiedź na działania Rosji (…). Agresja Rosji na Ukrainę zmieniła bardzo myślenie szwedzkich i fińskich polityków. Jestem za tym, żeby w trybie błyskawicznym przyjąć Finlandię i Szwecję do NATO - zaznaczył.

- Jestem za tym, żeby na czerwcowym szczycie NATO taka decyzja zapadła, Szwecja i Finlandia nie budzą wątpliwości ani pod względem standardów demokratycznych, ani praworządności czy jakości armii, nie trzeba by przyjmować długiej ścieżki, jak w przypadku państw mniej rozwiniętych. Oba państwa są w UE, naturalne, że będą też w NATO - zaznaczył były minister obrony.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Gość audycji komentował zakup przez Polskę czołgów Abrams. - Cieszy mnie wszystko, co wzmacnia wojsko polskie, ale najpierw należy zapewnić Polsce obronę rakietową, to programy "Wisła" i "Narew". Po doświadczeniach Ukrainy widać, że obrona przed atakiem z powietrza to krytyczna sprawa. Inaczej ułożyłbym priorytety: najpierw obrona przeciwrakietowa, artyleria rakietowa, a potem czołgi - stwierdził.

- Nie posłuchano wojskowych, żeby przeprowadzić tę modernizacja od początku do końca, to była nagła decyzja wicepremiera Kaczyńskiego i ministra Błaszczaka. Najważniejsza jest obrona przeciwrakietowa i przeciwlotnicza. Rząd PiS zrezygnował z ośmiu baterii Patriot na rzecz dwóch. Przez długi czas nie będziemy mieli obrony przeciwrakietowej z prawdziwego zdarzenia. Mam nadzieję, że w sprawie tego, co potrzebne, będzie słuchane wojsko. Brakuje mi głosu szefa Sztabu Generalnego w różnych sprawach. To wojskowi są od tego, by wiedzieć, czy najpierw czołg, czy antyrakieta - powiedział Tomasz Siemoniak.

Posłuchaj
12:34 PR24 2022_04_12-07-36-13.mp3 Tomasz Siemoniak o członkostwie Szwecji i Finlandii w NATO (Polskie Radio 24 / 24 pytania - Rozmowa poranka)

Zobacz także:

Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał kontrakt na zakup od USA 250 czołgów Abrams w najnowszej wersji za ok. 4,75 mld dolarów; zapowiedział, że jeszcze w tym roku wojsko USA przerzuci do Polski 28 czołgów w celach szkoleniowych. Dostawy przewidziano na lata 2025-26.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: Tomasz Siemoniak

Data emisji: 12.04.2022

Godzina emisji: 7.35

PR24/ka