Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 27.09.2020

Pandemia obnażyła kryzys cywilizacji europejskiej? "Brak tragiczności świata zaczęto traktować jako rodzaj prawa"

- Pojawienie się czegoś, nad czym nie panują ani politycy, ani naukowcy, ani instytucje, wywołało szok. Europejczycy sprawiają wrażenie patrzących na pandemię, jako na swego rodzaju skandal, a nie zwykłą i dramatyczną rzecz, z którą trzeba sobie poradzić - powiedział filozof i eseista Dariusz Karłowicz.

Przysłuchując się debatom dotyczącym pandemii koronawirusa, można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z czymś więcej.  Pojawiają się różne spekulacje i podteksty polityczne, a także myśl, iż pandemia wytrąciła wiele społeczeństw z pewnego błogostanu i złudzenia.

uchodźcy 1200 free.jpg
Tragiczna sytuacja uchodźców w związku z pandemią koronawirusa. Jest raport

- Pandemia uwikłana jest w mnóstwo różnych kontekstów. Jest oczywiście ten medyczny, jak i również bardzo ciekawy wątek międzynarodowy. To, z czym musimy się mierzyć, stawia również pod znakiem zapytania pewien etap w ewolucji zachodniego ducha, etap, który łączy się z przekonaniem, że udało nam się zapanować nad rzeczywistością - zwrócił uwagę Dariusz Karłowicz.

Posłuchaj
22:24 PR24_MPLS 2020_09_27-19-06-35.mp3 Dariusz Karłowicz o reakcji mieszkańców Europy na pandemię koronawirusa ("Życie z duszą, czy bez?")

Złudna wiara?

Filozof dodał, że pojawienie się czegoś, nad czym nie panują ani politycy, ani naukowcy, ani instytucje, wywołało szok.

wojna mid-epa08685992 1200.jpg
"Trzeba zawiesić wszystkie konflikty zbrojne". Apel sekretarza generalnego ONZ

- Jesteśmy zdumieni, że stało się coś, w co wierzyliśmy, że stać się już nigdy nie powinno. Być może każde pokolenie, które nie doświadczyło epidemii, wielkich kryzysów gospodarczych czy konfliktów zbrojnych ma takie wrażenie. Mamy chyba do czynienia z pewnym stanem duchowym, który zaczął uważać brak tragiczności świata za rodzaj prawa i przywileju, który został uzyskany i zadekretowany w jakiś polityczny czy kulturowy sposób - stwierdził rozmówca Filipa Memchesa.

W opinii gościa audycji "Życie z duszą, czy bez?", Europejczycy sprawiają wrażenie patrzących na pandemię, jako na swego rodzaju skandal, a nie zwykłą i dramatyczną rzecz, z którą trzeba sobie poradzić.

***

Audycja: "Życie z duszą czy bez"
Prowadzący: Filip Memches
Gość: Dariusz Karłowicz, filozof i eseista
Data emisji: 27.09.2020
Godzina emisji: 19.06

Polskie Radio 24/db